Синоќешниот протест, петти по ред и најголем досега, го зголеми притисокот врз Вучиќ да исполни барем дел од барањата на демонстрантите, анализира Њујорк Тајмс.

Демонстрациите се претворија во зовриен гнев кон владејачката партија поради, како што велат демонстрантите, култура на насилство поттикната од владата и медиумите што ги контролира, пишува Гардијан..

Синоќешниот протест започна пред зградата на српскиот Парламент, а по прошетката низ белградските улици, направија прстен околу зградата на Претседателството извикувајќи „Вучиќ оди си“ и „Оставка, оставка“.

Таму беа поставени штандови на кои граѓаните можеа да напишат пораки до Вучиќ, што голем дел од нив и го сторија.  Протестот, како што беше и најавено, заврши околу 21 часот, а организаторите најавија нов за следната недела.