По обезбедувањето на местото на настанот, истрагата за несреќата ќе ја преземе Агенцијата за истражување на несреќи во воздух , поморски и железнички сообраќај. Аеродромот во Пула ги одложи сите летови до дополнително известување.

Инаку, местото на несреќата е доста далеку од самата аеродромска зграда, па е доста тешко да се дојде до него и да се види што се случува на теренот. Од далечина се гледаат остатоците од малиот авион на надлежната служба.

Две лица загинаа во падот на мал приватен авион со германска регистрација во петок во 12 часот и 30 минути, кога полетал од аеродромот во Пула, а според неофицијални информации станува збор за странски државјани.

Пожарникарите на аеродромот во Пула и другите служби за итни случаи веднаш излегоа на местото на настанот, а аеродромот во Пула изрази сочувство до семејствата на жртвите.

– Ја информираме јавноста дека денеска попладне на аеродромот во Пула при полетување на помал тип на авион се случи несреќа во која за жал животот го загубија две лица, а се работи за странски државјани.

Официјални постапки се во тек од надлежните служби, а за новите сознанија навремено ќе ја информираме јавноста штом ќе ни бидат достапни нови информации. Аеродромот во Пула изразува длабоко сочувство за немилиот настан, се вели во соопшението, пренесе „jutarnji.hr