Претседателот на Србија Александар Вучиќ  се сретна со холивудската ѕвезда Џони Деп, кој денеска пристигна во Белград, а по повод промоцијата на неговата анимирана серија произведена во Србија „Пафини“, во продукција на „Архангел студио“ на актерот Милош Биковиќ, а создадена во „Јерволино студио“ (ИЕС).

– Продукцијата на ваква серија е важна не само за студиите Јерволино и Архангел Дигитал Студио, кои го изнесоа овој проект, туку и за српската креативна индустрија, како и за промоција на Србија во светот, изјави Вучиќ.

Како што соопштија од неговиот кабинет, тој нагласи дека за почитта што ја покажува кон Србија, како и за бројните проекти во кои се вработени голем број млади луѓе во Србија, ќе го одликува Џони Деп на свечена церемонија на Денот на државноста на Република Србија.

– Почестен сум со одлуката да ми биде доделен Орден за заслуги. Ќе ми биде голема чест да дојдам во Србија на 15 февруари и да присуствувам на свечената церемонија. Ќе продолжам да работам на промоција на вашата прекрасна земја, посочи Џони Деп, заблагодарувајќи му се на претседателот Вучиќ за укажаната чест.  

ХИТ! По излегувањето од средбата со Вучиќ, актерот испозирал пред насобраните фоторепортери и кренал три прста

 

„Почестен сум со доаѓањето на Деп во нашата земја, а особено сум благодарен на прекрасниот подарок „Silent Sparrow” што го добив. Сепак, главниот впечаток ми е тој дека во последните 10 години не сум видел таква посветеност и работа на сите дами од мојот кабинет кои останаа да работат прекувремено, и се дотераа како никогаш до сега, а јас сум сигурен дека тоа е само заради мене, а не заради Џони, напишал Вучиќ на Инстаграм.

Актерот во Србија останува 24 часа, а освен средбата со Вучиќ и посетата на студиото и прес-конференцијата за медиуми, има закажана и вечера со Вучиќ. Рајдер листа нема, како што е пракса со големите ѕвезди, и освен што ќе спие во претседателски апартмен познато е само дека ќе јаде национални јадења од Србија и ќе пие домашни вино и ракија.