Еве кога кога албанската војска ќе "легне" на север на Косово

Северно Косово треба конечно да си го најде на место каде што и "припаѓа".

Албанските "прогрерсивци" во Приштина разработуваат план за време на Мундијалот во Русија да навлезат и го "прилепат" северот, со југот на Косово.

Овие информации стигнале во руските безбедносни служби кои одговорните во Белград пред десетина дена се известени дека Албанците планираат после 20 јуни да тргнат во атак на Србите северно од Ибар.

Албанците мислат дека ова е идеален момент за таков потег бидејќи повеќето светски медиуми и политичари ќе бидат наосчени кон Мундијалот.

На Албанците, како што вели изворот, од САД им стигнал сигнал дека северот на Косово треба конечно да се најде на местото на кое "припаѓа" за време на СП.

- Ако внимателно се следат меѓународните спортски случувања и конспиритивните потези, ќе забележете дека, во Грузија уследија протести пред почетокот на Олимписките игри во Пекинг. Или истото и во Сирија се случи истиот месец кога заврши Европслото првенство во фудбал 2012 година. И сега постојат сериозни информации дека таков план имаат и косовските "борци за човекови права" и дека САД им сугерилале косовскиот север под итно да го решат, за 48 часа, за време на Мундијалот, вели изворот.

На албанците најголема препрека им е како ќе реагира Србија.

Командантот на Кфор Салваторе Коучи индиректно потврдил дека постои такво нешто.

- Безбедносната ситуација на Косово моментално е мирна и стабилна. Меѓутоа, ако има некое предупредување за реметење на безбедноста, подготвени сме да преземеме мерки со што Косово ќе биде сигурно. Ситуацијата за сега е под контрола и проценуваме дали напнатоста во последните месеци етнички е мотивирана или не. Таквите случувања ја зголемуваат напнатоста – порачува Коучи

Поврзани

Најнови вести

Коментари