logo
logo
logo

ЕУ: Напредок во преговорите со Белград ако воведе санкции за Москва

Vecer | 29.09.2022

ЕУ: Напредок во преговорите со Белград ако воведе санкции за Москва

Политичката група на социјалисти и демократи во Европскиот парламент предложи да се прифати нивниот амандман во извештајот на Европскиот парламент за проширувањето на унијата, во кој се наведува дека Србија може да напредува во преговорите за пристапување во унијата само доколку воведе санкции кон Русија и ја усогласи нејзината надворешната политика со европската.

Ова практично е корекција на синоќешното толкување на документот кој протече, а во кој беше наведено дека европскиот парламент ќе побара од Брисел да ги прекине пристапните преговори со Србија додека Србија не воведе санкции кон Русија.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk