Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, синоќа изјави дека имал многу конструктивни разговори со српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград за француско-германскиот предлог за решавање на косовското прашање и дека следната средба на преговарачите во Брисел може да се одржи наскоро.

Ескобар, исто така, изјави за Гласот на Америка дека косовскиот премиер Албин Курти „не мора да се согласи“ за формирање на Заедница на српски општини бидејќи „Косово веќе се согласи“.

На прашањето дали дијалогот меѓу Белград и Приштина наскоро ќе биде обновен, Ескобар одговори дека „на прво место дијалогот не ни запре“, туку дека „предизвикот беше што тој стана инструмент за решавање на кризите“.

„Сакаме повторно да го вратиме на стратешко ниво врз основа на француско-германскиот предлог. Сметаме дека тој предлог е добар. САД целосно го поддржуваат тој предлог и сакаме тој да биде добро решение за двете земји. Со други зборови, сакаме да отвори европска перспектива за двете земји, да отвори можност за поголема соработка не само со Европа, туку и со регионот и со САД“, рече американскиот пратеник.

Ескобар рече дека меѓународната заедница бара од косовскиот премиер Албин Курти да формира Заедница на српски општини, нагласувајќи дека тој дел од договорот ќе се спроведе.

„Не може едно лице и една партија да се откажат од спроведувањето на законски обврзувачките точки, тоа е факт. Ние ќе го направиме тоа, ќе го направиме со наоѓање партнери, има многу луѓе кои би сакале да видат подобри односи меѓу Србите на север и остатокот од земјата“, рече Ескобар.

Ескобар рече и дека формирањето на ЗСО и преговорите за француско-германскиот предлог „не се целосно поврзани“.

„ЗСО е постоечка обврска и мора да се спроведе. Француско-германскиот предлог е многу добар предлог што им овозможува на двете земји да напредуваат кон одржлив мир. И на тоа ќе работиме истовремено, и ни требаат двете работи“, рече Ескобар.

Американскиот дипломат зборуваше и за потенцијалните економски последици за Србија доколку продолжи со досегашната политика кон санкции кон Русија и загриженоста за наводните активности на руската групација Вагнер во Србија.

„Мислам дека ќе има последици. Мислам дека се нарушува имиџот на Србија како западна земја. Вистина е дека компаниите не прашуваат дали Србија е под секундарни санкции, дали Србија е солиден партнер, некој на кој можат да сметаат на долг рок? Затоа што компаниите не бараат сигурност, туку предвидливост, а тоа носи доза на непредвидливост. Мој совет е да му се придружите на Западот во спроведувањето на сите мерки и санкции, за Србија да не биде исклучок во регионот“.

Според него, Владата на Србија е јасна за наводите за обидите на руската приватна платеничка група „Вагнер“ да регрутира војници во Србија и треба да ги гони.

„Ние ја имаме нивната решеност да го направат тоа. Тоа е добро“, рече Ексобар и додаде дека за која било земја е лошо да регрутира платеници и дека тоа е илегално и во Србија.

Фото: принтскрин 24вести.ком