Ердоган: Турција нема да биде пасивна ако светот замижи на убивањето цивили во Сирија

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган вечерва вети дека Турција нема „ниту да гледа, ниту да учествува во некоја игра“ ако светот замижува на убивањето на илјадници цивили во Сирија, со цел да се протурка агендата на Владата.

„Ако светот замижува пред убивањето на илјадниците цивили за да ги унапреди интересите на режимот, нема да ги разгледаме ниту маргините, ниту пак ќе учествуваме во таква игра”, рече Ердоган.

Ердоган и покрај својата изјава за време на состанокот со лидерите на Русија и Иран во Техеран, на кој се разговараше за ситуацијата во Сирија, се обрати и преку социјалната мрежа „Твитер“. Ердоганд додаде дека сите методи кои не земаат предвид животи на цивили „ќе бидат добри за терористите“.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари