Експлозијата се случила нешто по 11 часот по локално време, а повредена е и една жена, јави Бугарското национално радио.

На местото на експлозијата веднаш се испратени спасувачки екипи и брза помош. Очевидци известиле дека експлозијата била исклучително силна, а во областа подолго време имало темен облак од чад. Причината за несреќата се уште не е соопштена.