Албанскиот премиер Еди Рама ја обвини Велика Британија во интервјуто што го даде за Би-Би-Си дека ги користи Албанците како „жртвени јарци“ за да ја оправда својата „неуспешна политика“ за границите и миграцијата, пишува „Еуроњуз Албанија“.

Неделните изјави на британската министерка за внатрешни работи, Суела Браверман, Еди Рама ги оценува како промоција на ксенофобија. Таквиот јазик не е политика, „не е програма“, изјави Рама, а пренесоа утрово албанските медиуми.

Терминот „окупација“ не може да се толерира

Рама изјави дека не може да го толерира терминот „окупација“ што го користи британскиот министер за внатрешни работи.

Според Рама, шефот на британската полиција е „луд“.

Вака го опишува однесувањето кое ја храни ксенофобијата, бидејќи смета дека проблемот не се Албанците кои се иселуваат, туку „пропадната“ британска внатрешна политика.

Како што јави BalkanWeb, Рама рече дека не се работи за една личност, туку за климата што е создадена во пронаоѓањето на „жртвените јарци“ и префрлањето на вината на други.

„Не се работи за Албанци, вонземјани или гангстери, туку за неуспешна гранична политика и политика на државата кон криминалот. Овој вид јазик не е политика, не е програма, не е визија. Тоа не е ништо повеќе од поттикнување ксенофобија и таргетирање, издвојување на заедницата.

Се восхитувам на сето она за што се залага Британија. Но, навистина сум згрозен од ваквата политика која на крајот е осудена на неуспех“, категорично рече Рама.

Вчера албанските медиуми се занимаваа со реакцијата на Еди Рама на Твитер, каде ја коментираше веста што беше објавена во британските медиуми за албанските мигранти.

„Албанија – жртва на империјализмот“

Тој во својот пост напиша дека Албанија не е богата земја и дека долго време била жртва на империи. Тој нагласи дека Албанија се бори против криминалот дома и тоа го прави одлучно, но и дека е земја која е подготвена поблиску да соработува со Обединетото Кралство.

Рама, сепак, верува дека меѓусебното почитување е клучно и предложи Британија да го стори истото како Германија, да ги зајакне своите системи наместо да користи криминални приказни кои на крајот ги осудуваат невините.

Тој нагласи и дека Албанија е членка на НАТО и преговара за членство во ЕУ, а исто така е безбедна земја.

„Тартирање на Албанците (како што некои срамно правеа кога водеа кампања за Брегзит) како причина за криминалот на Британија и проблемите со границите создава лесна реторика, но исто така игнорира тешки факти. Да се ​​повторува истото и да се очекуваат различни резултати е глупаво (прашајте го Ајнштајн!)“, напиша Рама и додаде дека 70 отсто од 140.000 Албанци кои се преселиле во Велика Британија живееле во Италија и Грција.

Од нив, нагласува, 1.200 се деловни луѓе.

„Албанците во Велика Британија напорно работат и плаќаат даноци. Велика Британија мора да се бори против криминалните групи од сите националности и да престане да ги дискриминира Албанците за да ги оправдува неуспесите во политиката“, заклучи Рама.

Албанците први по барања за азил

Според податоците што ги објави Еуростат, а ги пренесуваат локалните медиуми, Албанија е на прво место во светот по барања за азил според бројот на жители. Повикувајќи се на овие податоци, BalkanWeb пишува дека на секои 1.000 жители, пет од нив побарале азил, 2,4 во земјите од Европската унија, а 2,6 во Обединетото Кралство.

Зад Албанија е Грузија со 3,9 барања на 1.000 жители (од кои 3,7 во земјите на Европската Унија) и Сирија која има 3,1 барања на илјада жители, од кои 2,9 во земјите на ЕУ.

По Албанија, рангирани се земјите како Еритреја, Авганистан, Венецуела, Молдавија, Ерменија, Тунис, а потоа и Северна Македонија (0,65 барања на илјада жители) и Косово (0,6 барања на илјада жители).

Медиумите пишуваат дека во периодот јануари-август 2022 година во ЕУ се регистрирани вкупно 6.860 барања за азил од албански државјани, што е зголемување за 68 отсто во однос на истиот период лани. Според апликациите во Европската унија, Албанија е на трето место во однос на број на жители, по Грузија и Сирија.

Според официјалните податоци на Обединетото Кралство, само во првите шест месеци од годинава азил од Албанија побарале 7.267 лица, повеќе отколку во сите земји на Европската унија. Бројот на луѓе кои влегуваат во Обединетото Кралство е поголем, но не сите бараат азил.

Британските медиуми јавуваат дека 12.000 албански државјани илегално влегле во Велика Британија по морски пат оваа година или 30 отсто од сите влезови со бродови во земјата.

Вклучувајќи ги апликациите во Обединетото Кралство, во првата половина од годинава има вкупно 14.000 апликации од Албанци од ЕУ и од Обединетото Кралство, објави BalkanWeb.

Годината кога се распадна Албанија: Марио Кемпес, албанскиот газда на ТАТ и полугодишната граѓанска војна