Шефот на грчката дипломатија, во изјавата по обраќањето на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на генералната дебата на сесијата на Генералното собрание на ОН во Њујорк, истакна дека Турција е онаа која на Грција ѝ се заканува со војна, го инструментализира мигрантското прашање, додавајќи дека „Грција е европска земја која целосно ги почитува човековите права”.