За Косово не е

Дармановиќ: За Црна Гора завршено е прашањето за демаркација со Косово

Имаме многу добри односи со Косово и не се сомневане дека ќе продолжи тоа. За Црна Гора тоа прашање е завршено. Веруваме во демократските капацитети на институциите во Косово и трпеливо ќе го чекаме конечното решение за разграничување со Косово, истакна Дармановиќ

Шефот на црногорската дипломатија Срѓан Дармановиќ денеска изјави оти е завршено прашањето за демаркацијата на границата помеѓу Косово и Црна Гора.

- Имаме многу добри односи со Косово и не се сомневане дека ќе продолжи тоа. За Црна Гора тоа прашање е завршено. Веруваме во демократските капацитети на институциите во Косово и трпеливо ќе го чекаме конечното решение за разграничување со Косово, истакна Дармановиќ.

Новиот косовски премиер Рамуш Харадинај само што стапи на функција ја распушти Комисијата за демаркација на границата со Црна Гора. Премиерот и неговата партија Алијанса за иднината на Косово (ААК) го обвини поранешниот шеф на Комисијата дека дејствувал против интересите на Приштина, како и оти Косово губи дел од територијата. Тој пред изборите вети ревизија на процесот на демаркацијата.

Косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за Гласот на Америка изјави дека договорот за демаркацијата на границата со Црна Гора „сега е само прашање на Косово".

- Прашањето за демаркацијата повеќе не е меѓудржавно прашање Косово - Црна Гора, туку тоа е само прашање на Косовците, кои треба да донесат одлука во Парламентот, истакна Тачи.

Поврзани

Најнови вести

Коментари