А допрва има предлози за разгледување

Дачиќ: Нервозата за мојот предлог за поделба на Косово е најдобар показател за патот по кој треба да одиме

Таква нервоза, како што наведе, не предивикуваат ни предлозите за откажување од Косово, ни предлозите да се одржи замрзнат конфликт, пренесува Танјуг

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, смета дека сета нервоза што ја предизвика неговиот предлог за разграничување на српско и албанско на Косово можно е да биде „најдобар показател" за тоа по кој пат треба да се оди.

- Добро е што во јавноста е отворен дијалогот за Косово и што се слушаат различни идеи. Занимливо е, а тоа го забележа и претседателот на државата Александар Вучиќ, дека досега само мојата идеја за разговорите за разграничување, на тоа што е српско и тоа што е албанско, предизвика голема нервоза на многу страни, рече Дачиќ за Спутњик.

Таква нервоза, како што наведе, не предивикуваат ни предлозите за откажување од Косово, ни предлозите да се одржи замрзнат конфликт, пренесува Танјуг.

- Можеби сета оваа нервоза, која ја предизвика мојот предлог е и показател за тоа по кој пат треба да одиме и како да дојдеме до решение, со кое сите страни ќе бидат незадоволни, рече тој.

Дачиќ, потоа додаде, само едно такво решение истовремено ќе обезбеди траен компромис за иднината.

-За деталите од планот ќе разговарам со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кога внатршниот дијалог за Косово ќе стане институционализиран, најави Дачиќ.

Поврзани

Најнови вести

Коментари