Пантерот, кој наводно со денови се гледал на територијата на Апатин, сега повторно е забележан и фотографиран, но овој пат во Фекетиќ.

Најновата снимка од мистериозно црно животно уште еднаш ги возбуди жителите на Србија, а особено на Војводина. Овој пат животното за кое се уште се претпоставува дека е пантер, се појавило на 80 километри од Апатин, поточно кај Фекетиќ, каде што од својот трактор го снимил локален фармер.

Андреј Маљик од Фекетиќ рано утринава почнал да ја ора нивата, а кога излегол од тракторот околу 12 часот останал шокиран од тоа што го видел.

„Возев и видов нешто црно и помислив дека е куче скитник. Само што сакав да го извадам телефонот и да го сликам, како што мислев на мојот телефон, тој почна да трла. За две секунди го истрча 30 метри. Останав во шок“, вели Андреј Маљик.

Како што објаснува понатаму, тој не останал рамнодушен на таа сцена, па се вратил во тракторот од кој немал намера да замине до дополнително известување.

„Потоа не излегов од тракторот, му реков на колегата дека ќе ме влече ако заглавам некаде. Тоа се случи денеска околу 12 часот“, објаснува Маљик.

Имено, на видеото се гледа големо црно животно како трча со голема брзина по ораните ниви.

Немања Ивановиќ, помошник-покраински секретар, сектор за инспекциски работи, во интервју за „Блиц“ ни изјави дека се информирани за постоењето на видеото.

„Ние го добивме и видеото. Во моментов работиме на утврдување на автентичноста, а на терен испративме и службеници на Ловочуварската служба. При претресот ќе се користат двоглед и оптички апарат за термичка слика“, рече Ивановиќ.

Да потсетиме, на почетокот на месецов на социјалните мрежи се појавија видеа и фотографии од Апатин и неговата околина, на кои наводно се гледа црн пантер.

Од моментот кога била пријавена првата средба со мистериозното животно, а во следните неколку дена се одвивала опсежна потрага по пантерот во која биле вклучени повеќе надлежни покраински служби, а при „ловот“ бил употребен дури и дрон “.

За време на посетата на Бања Јунаковиќ, каде е направена една од снимките, „Блиц“ разговараше и со гостите на хотелот кои тврдеа дека виделе пантер.

„Беше многу мирен и тивко си тргна по својот пат, мислам дека беше младенче. Јас не се плашам. Не допирајте го. Како што кога ќе видите мечка велат „не дишете“, така е и кога станува збор за пантер. Мислам дека пантерот не можеше да дојде од далеку. Моја претпоставка е дека нема да остане таму каде што има асфалт, туку дека ќе лази во шумата, ќе ги помине патиштата и ќе најде излез некаде. Веројатно веќе нашол плен и од што да преживее. Да беше гладен, ќе се однесуваше поинаку, исто како куче, затоа веројатно до сега никого не допрел“, изјави тогаш Снежана.

“Видов и пантер како шета наоколу, а потоа исчезна. Не се исплашив. Неговата тежина е слична на онаа на кучето, мислам дека е младенче. Одеше многу мирно, да беше гладен ќе заржеше, ваљда некако ќе реагираше, имаше луѓе што го сликаа, сепак беше толку мирен. Тивко дојде на високото место и мирно си замина. Не се плашам, ако не го допрам, нема да ме допре. Секој на свој начин“, вели Анѓелка за „Блиц“.

Меѓутоа, по опсежното пребарување со беспилотно летало на просторот каде наводно престојувал пантерот, а кое било спроведено со термички дрон, големата црна мачка не била забележана, а потрагата била прекината.

Фото: принтскрин