Неделава се вжешти релативно мирната изборна кампања во Црна Гора за изборите што ќе се одржат во недела, откако јужнокорејскиот „крал на криптовалутите“ До Квон испрати писмо од притворот во Црна Гора во кое зборува за наводен деловен однос со лидерот на Движењето Европа Сега, Милојко Спајиќ. кој многумина го гледаат како иден црногорски премиер.

До Квон, кого САД и Јужна Кореја го бараат за измама на пазарот на криптовалути, вредна 40 милијарди долари, во писмото го инкриминирал Спајиќ, тврдејќи дека тој наводно допатувал во Црна Гора на негова покана.

Премиерот Дритан Абазовиќ по објавувањето на писмото, во средата го свика Советот за национална безбедност, по што објави дека во писмото е наведено дека крипто заедницата плаќала, односно помагала на одредени политички субјекти.

„Лаптопот содржи докази за финансирање на кампања. Сумата не е занемарлива. Лаптопот содржи и докази за заедничкиот бизнис на Спајиќ и До Квон. Можеби станува збор за легален бизнис со еден од најбараните бегалци, но тоа е предмет на истрагата“, рече Абазовиќ, потсетувајќи дека трите лаптопи и петте мобилни телефони на До Квон се кај истражниот судија.

Министерот за внатрешни работи Филип Аџиќ по седницата на Советот изјави дека црногорската полиција има информации дека Спајиќ и До Квон се сретнале во Белград.

До Квон на крајот на март беше уапсен на аеродромот во Подгорица во приватен авион што требало да лета за Дубаи. Оттогаш, тој е во притвор во Црна Гора под обвинение за фалсификување, но се соочува и со екстрадициона постапка, бидејќи САД и Јужна Кореја бараа негова екстрадиција.

Лидерот на Движењето Европа Сега (ПЕС), Милојко Спајиќ, вчера на Твитер објави дека црногорската тајна служба, заедно со неговите политички противници, се подготвува да го уапси пред денот на изборите. Тој ги повика и надлежните државни органи да го истражат случајот. Сепак, Спајиќ јавно не ги разјасни своите деловни или лични односи со До Квон.

„Дознавам дека креаторите на договорената афера се обидуваат на секој начин да извршат монтирано приведување со претрес на станот за да направат нова медиумска сензација. Одговорни и совесни луѓе во системот тоа го блокираат“, напиша Спајиќ.

Тој претходно го повика обвинителството да истражи се, наведувајќи дека е подготвен да одговара „до крајот на животот доколку сум направил нешто незаконско”. 

Во биографијата на Спајиќ е наведено дека работел за банкарската групација Голдман Сакс како инвестициски банкар и дека бил партнер во инвестициска компанија во Сингапур.

На вонредните парламентарни избори ќе учествуваат 15 политички партии и коалиции. Покрај Движењето Европа Сега, кое треба да добие поддршка од третина од гласачите, проекциите покажуваат дека Демократската партија на социјалистите, која за прв пат на изборите не ја предводи Мило Ѓукановиќ, кој се повлече од функцијата на лидерот на партијата по поразот на претседателските избори, треба да освои околу 20 отсто од гласовите.

Актуелниот премиер Дритан Абазовиќ и неговата Обединета реформска акција се во коалиција со Демократска Црна Гора на Алекса Бечиќ и се очекува да освојат меѓу 10 и 15 отсто од гласовите. Интересно е што Бечиќ и Абазовиќ ги „закопаа секирите“ пред изборите, откако владата на Абазовиќ во август минатата година ја загуби довербата во парламентот благодарение на гласовите на претставниците на Демократска Црна Гора на Бечиќ.

Во предвечерието на изборите, просрпскиот и проруски Демократски фронт престана да постои како коалиција на политички партии, откако Движењето за промени на Небојша Медојевиќ ја напушти оваа коалиција. Останатите членови, Новата српска демократија на четничкиот војвода Андрија Мандиќ и Демократската народна партија на Милан Кнежевиќ настапуваат заедно и се предвидува дека ќе имаат меѓу 10 и 15 отсто поддршка, додека движењето на Медојевиќ се бори да го мине изборниот цензус.

Кога станува збор за малцинските партии, се предвидува дека две албански партии ќе добијат по еден мандат, бошњачката партија два, а Хрватската граѓанска иницијатива, единствената партија на Хрватите во Црна Гора која учествува на изборите, ќе го надмине привилегираниот праг од 0,3 отсто од важечките гласачи гласови.

Право на глас в недела ќе имаат околу 550 илјади гласачи. Изборниот молк почнува вечер на полноќ. /МИА