Партијата на Слави Трифонов го засили притисокот врз премиерот да не го деблокира ветото за С.Македонија.

Во обид да спречи раздор во мнозинството, Кирил Петков побара од претседателот Румен Радев да ја свика седница на советот за национална безбедност на оваа тема.

Одлуката за нашиот западен сосед најверојатно ќе биде одложена за шест месеци

Темата за укинувањето на ветото на Бугарија за почеток на преговорите меѓу С.Македонија и ЕУ е на пат да создаде нов сериозен шок во владејачката коалиција.

Во петокот наутро, Тошко Јорданов, претседател на пратеничката група „Има таков народ“ (ИТН), ги собра партиските пратеници и најави дека партијата ќе ја напушти владејачката коалиција следната недела во очекување премиерот Кирил Петков да преземе чекори за укинување на ветото за почеток на пристапните преговори со Македонија во ЕУ.

Премиерот Кирил Петков упати видео обраќање во кое го повика претседателот Румен Радев да го свика Советодавниот совет за национална безбедност за да разговара за состојбата на преговорите меѓу Бугарија и С.Македонија, а следната недела ставот на Бугарија ќе биде исто така се дискутиран на коалицискиот совет на лидерите на четирите партии од владејачкото мнозинство.

-Сакам да го уверам бугарското општество дека бугарската влада нема да направи ништо без широка национална согласност и во согласност со нашиот коалициски договор, изјави Кирил Петков, премиер.

Сето ова доаѓа во време на дводневната посета на американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања д-р Карен Донфрид оваа недела, како и кратката посета на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи во четвртокот.

Двајцата имаа средби со премиерот Кирил Петков и претседателот Румен Радев, а Донфрид разговараше и со лидерите на политичките сили застапени во парламентот, а според неофицијални информации Бугарија со Северна Македонија.

САД се обидуваат да му помогнат на Скопје како дел од напорите за намалување на руското влијание на Балканот

Еврокомесарот Вархеји рече дека за три недели повторно ќе биде во Софија за да се обиде да ја смени позицијата на Бугарија против почетокот на разговорите за членство на С.Македонија во ЕУ.

ЕК сака спорот меѓу Бугарија и С.Македонија да се реши до крајот на француското претседателство со ЕУ, кое истекува на крајот на јуни.

Изјавата на Тошко Јорданов до пратениците дека ќе ја напуштат коалицијата не значи дека тоа нужно ќе се случи, но во секој случај е показател за степенот на доверба и квалитетот на комуникацијата во коалицијата.

Притисокот на ITN

Пратениците од партијата на Слави Трифонов изјавија дека Тошко Јорданов во петокот ја свикал пратеничката група и ги информирал дека лидерот на партијата има намера следната недела да објави дека ИТН ја напушта коалицијата.

Пред нив тој изрази уверување дека премиерот ќе најави укинување на ветото за Македонија, иако Кирил Петков неколку пати изјави дека конечната одлука ќе ја донесе парламентот и нема да преземе никакви чекори без санкција на Националната Собрание.

Извор: Капитал.бг