Бројот на Срби собрани утрово на преминот Јариње е значително поголем од вчера, пренесува репортерот Косово онлајн. Се повеќе граѓани им се придружуваат на оние што ја поминаа ноќта во Јариње во знак на протест против мерките што ги започна косовската влада.

Ноќта на Јариње помина мирно и без инциденти.

Фоот: Косовоонлајн

Собраните Срби останаа будни цела ноќ околу запалени огнови во групи од околу десет лица.

Членовите на единиците на Росу не беа забележливи.

Тие беа веднаш до нивните оклопни возила и немаше провокации.

Луѓето што се приклучија на протестите понесоа вода, храна и топла облека со себе.

Фото: Косовоонлајн

Впечаток е дека Србите немаат намера да ги напуштат протестите.

Фото: Косовоонлајн

Нивната порака е дека тие се уште сакаат да го повлечат декретот на косовската влада во врска со регистарските таблички и да побараат формирање на Заедница на српски општини, на што укажува транспарентот поставен синоќа, развиен на неколку метри од припадниците на Росу, кој гласи „Добредојдовте во Заедницата на српски општини“