Првиот ден од примената на построги антиковид-мерки во Словенија поминува со одделни протести од невакцинираните, но без инциденти, а најголемо незадоволство има кај возачите што не може да си наточат гориво на бензинските пумпи без сертификат, пренесува „Јутарњи лист“.

Повеќето дистрибутери ригорозно ги применуваат правилата за состојбата на ДСП (болни, вакцинирани, тестирани), што владата ги донесе во саботата, што значи дека пумпата за гориво се активира само кога возачот со документи докажува дека прележал Ковид-19, дека бил вакциниран или има негативен тест не постар од 48 часа.

Според словенечките медиуми, поради таквата постапка, гужвите на бензинските пумпи биле поголеми еден ден пред воведувањето на новите мерки.

Единствениот инцидент поврзан со новите правила за полнење гориво, пренесува „Словенске почетник“, се случил утрово во Брежице, каде што возач, незадоволен од објаснувањето дека не може да добие гориво без сертификат, го заклучил возилото на местото на кое дошол и ги блокирал другите поради што била повикана полиција, а „пајак“ му го однел возилото.

На денот на примената на новите правила владата ги ослободи возачите во меѓународниот превоз од задолжителните услови за ДСП, така што тие сѐ уште може да наполнат гориво без поголеми ограничувања, освен што мора да носат маска кога плаќаат на бензинската пумпа.