Според официјалниот извештај на Градскиот институт за јавно здравје во Белград, заклучно со вчера, 475.689 граѓани, односно 34,2 проценти од возрасната популација, ги примиле двете дози на вакцина против коронавирус, изјави заменик-градоначалникот Горан Весиќ.

Тој додаде дека најмалку една доза добиле 605.052 лица или 43,5 проценти од возрасните граѓани.

„До крајот на неделава, половина милион луѓе ќе бидат повторно вакцинирани во Белград“, изјави Весиќ на Фејсбук.

Тој додаде дека од вчера во Белград се дадени 1.080.741 доза вакцини.

Од тоа, само на пунктот за масовна вакцинација на Саем, досега се дадени 313.658 дози вакцини, вакцинирани се 179.212 лица, а ревакцинирани се 134.446 граѓани.

„Нашата цел е да вакцинираме 750.000 граѓани на Белград“, рече Весиќ, додавајќи дека Белграѓаните добиле најмногу вакцини од „Синофарм“, 691.005 дози, проследени со 180.277 дози „Фајзер“, 163.347 вакцини „Спутник В“ и 60.830 вакцини „АстраЗенека“.

Од  вакцинираните во Белград е 58, 54 проценти се жени, а 46 проценти се мажи.