Застрашувачка огнена стихија оставила пустош во северните предградија на Атина, а граѓаните се предупредени да не излегуваат од своите домови поради опасните честички во водухот после пожарите.

Огнената стихија оставила позади себе страотни сцени во предградието на Атина.

Грчките пожарникари со сите сили се обидуваат да го смират застражувачкиот пожар во северните предградија на Атина бидејќи се стравува огнената стихија да се разгори поради екстремно високите температури и жешкиот ветар.

На периферијата на градот владее ноќна мора. Главен приоритет е да се спасат луѓето – порачал грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис после обиколката на погоденото подрачје.

Потресно е што на многумина им изгореле миленичињата.

Од рани зори во гасење на пожарот учествуваат хелихоптери и авиони. Ветерот е ослабнат, и пожарникарните бригади настојуваат да го искористат тоа затишје.