Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска им се обрати на граѓаните на Србија, по повод вчерашните разговори во Охрид.  Тој рече дека ќе се обиде да му објасни на народот каде се сега.

„Вчера имавме рунда дијалог кои светските сили ги направија медиумски важни, разговорите никогаш не се лесни бидејќи зборуваме за спротивставени страни кои имаат различни интереси“, рече тој.

„Ќе зборувам на сериозен начин како претседател. Ќе дадам се од себе, иако не е лесно, изложени сме на лавина од лаги, како во светот, така и во земјата. Многумина се надеваат на најлошото можно решение за нашата земја“.

Вучиќ потоа го прочита анексот и рече дека ќе анализира точка по точка.

ОВА Е АНЕКСОТ – Какви обврски презедоа Србија и Косово со Борел

„Ова не ни е тешко во ситуацијата во која се наоѓаме, но ќе биде уште потешко за половина година. Она што е важно е дека повеќе не зависиме од добрата волја на Приштина. Зошто не потпишав? Поради неколку работи. Србија е меѓународно призната земја и за мене таканаречената Република Косово не е меѓународно призната држава…Но после секој самит и состанок недвосмислено зборувам за црвените линии во кои стои дека не признаваме „Косово“ и дека сме против нивниот прием во ОН. Затоа не потпишав ништо“, рече тој.

Тој рече дека затоа не е потпишан ниту договорот, ниту анексот, туку дека Србија е подготвена да работи на имплементација до нејзините црвени линии.

„Значи, членката на Виенската конвенција го вели следново: „Дополнителен проблем е што членот 7 од Виенската конвенција утврдува дека вербалната согласност на шефот на државата е обврзувачка.“ Се разбира, секогаш помалку од потпис, но тоа има вредност.Затоа одбив да прифатам вербални именки како прифаќање, ниту „усвојување“, ниту „прифаќање“, ниту „признавање““, рече тој.

Вучиќ истакна дека се грижел за секој изговорен збор.

Тој додаде дека го прифаќа  концептот, дека ќе работи на имплементација и дека сака луѓето во Србија да знаат како се грижат за интересите на земјата.

„Не ги повторувам работите затоа што сум глупав или не знам што правам, туку затоа што знам што правам. Сега доаѓаме до еден член кој е важен за сите, а тоа е исчезнати лица“, рече Вучиќ.

Вучиќ рече дека приштинската страна живеела со барања и зборувала за т.н присилно исчезнување.

„Досега Приштина го користеше како притисок за воени репарации, кои очигледно Србија треба да ги следи“, рече Вучиќ.

Според него, кога мислите дека зборувате за ситници, зад се се крие трик.

„Сакаме да соработуваме со Албанците, не треба да градиме ѕидови. Досега е составена листата на исчезнати лица“, рече тој.

Вучиќ истакна дека е важно ЗСО да се споменува во претходниот процес на дијалог, за кој имаме потписи од претходните години, од кои дел се на Тачи, но, како што вели, „имаме потписи“.

„ЗСО ни треба и за Србите јужно од Ибар кои буквално живеат во гето, а потоа албанските претставници велат „не“ и велат „да“ сакаат да го формираат на 3 столба:

Што напишаа СВЕТСКИТЕ МЕДИУМИ за средбата во Охрид на Србија и Косово со ЕУ

Во согласност со „Уставот на Косово“;

Изјава на Федерика Могерини до Иса Мустафа;

„Оп-ед“, писмо до уредникот потпишано од Шоле и Ескобар.

Тој истакна дека од никого ништо не крие и затоа го кажува секој детаљ.

Вучиќ додаде дека цела вечер инсистирале „Вучиќ нека потпише“.

„Прашав: „Сум видел секакви работи и многу ги почитувам и г-дин Шоле и Ескобар, но дали е можно да ми кажете дека материјалниот и формалниот извор на правото е текст во весник“. И како што можете да видите, се боревме за наша страна. Се плашам дека ќе биде многу потешко отколку што мислам“, рече тој.

Тој уште еднаш посочи дека Србија е подготвена да работи на имплементација и дека има работи кои не може, ниту е реално да ги спроведе.

ОСУМ КЛУЧНИ РАБОТИ за исходот од средбата ЕУ-Вучиќ- Курти во Охрид

„Што се смени за нас. Не многу, но она што го знаеме е дека нашиот европски пат ќе зависи од овие преговори. Секој може да каже дека не го интересира европскиот пат, но јас сум. Не затоа што имам идолопоклонички пристап и мислам дека таму се е прекрасно, но затоа што јас сум претседателот кој треба да се грижи за земјата и за граѓаните, кои не мора секогаш тоа да го разберат и прифатат“, рече тој.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, порача дека е важно да се биде на европскиот пат, притоа да се чуваат државните и националните интереси.

Тој им се заблагодари и на сите од Претседателството.

„Го менувавме текстот на договорот 12 пати, за среќа, преговорите траеја 12 часа и тука е мојата предност, за разлика од другите, бидејќи сум поиздржлив. Колку подолго трае, толку е подобра мојата концентрација“, рече тој и додаде:

„Што беше случај и доцна синоќа. Важно е српскиот менаџерски тим, на највисоко ниво на дијалог, да го даде својот предлог. Така ќе одиме со него, па ќе видиме како ќе биде. Нема дополнителни обврски. За нас. Од оваа донаторска конференција, кога ќе се случи, што ќе се случи, за тоа подоцна“.

Вучиќ истакна дека пред се е важно да:

Создаваме амбиент за Србите во Косово и Метохија да бидат безбедни;

Дека српскиот народ има мир каде и да живее;

Секогаш да си ја чуваме државата и да го почитуваме Уставот. Тоа не е секогаш лесно да се постигне, особено што надворешните притисоци се такви што ќе ве наведат да се откажете од оваа трета. Јас јасно им кажав дека тоа нема да го правам додека сум претседател“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека во наредните денови ќе ги покани на консултации претставници од сите пратенички групи.

„Верувам дека ќе има луѓе кои исто така ќе сакаат да ги слушнат деталите што не можам јавно да ги кажам. Само за вчера би можел да напишам 300 страници. Имаме доволно време да размислиме што сакаме и да работиме на развојот на нашата економија“.

Вучиќ најави зголемување на социјалната помош за жителите на Косово и Метохија, но најави и изградба на уште 107 километри автопати.

Конкурс за нови припадници на специјалните единици Тој додаде дека војската се кренала како феникс.

Како што рече, ќе мора да поминат ригорозни физички и психолошки тестови бидејќи се бара голема подготвеност. Вучиќ им се заблагодари на „момчињата и девојчињата кои масовно се пријавуваат за три специјални воени единици – 63. падобранска бригада, Кобра и 72. бригада на специјални вооружени сили“.

Тој рече дека се уште се пријавуваат бидејќи и се потребни на Србија.

Вучиќ праша дали навистина луѓето мислат дека е среќен кога оди во Охрид или Брисел.

„Пред тоа не спиеме со денови. Што да правиме, да речеме дека нема да разговараме. Три дена подоцна ќе дојдевте и ќе прашате зошто ни се помали платите. Бидете сериозни, државата се води во сериозно и одговорно начин.А кај нив нема ништо друго освен желбата за власт.А кога претходно кажав дека сите ќе се соберат во еден ден. Последниот мандат ми е и целата нивна омраза е насочена кон мене. И пак само тие што се најгласниот губи“, рече тој.

Вучиќ рече дека добил нови истражувања на јавното мислење, а резултатите покажуваат дека луѓето се одговорни и сериозни.

„Што мислите дека луѓето сакаат политичари кои им велат сакам автобус до секое село, училиште за еден ученик. Државата не е играчка, не е за несериозни и неодговорни луѓе“.