16 Feb 2020

Водопадите на Нијагара вечерва се осветлени во боите на државното знаме на Република Србија, во знак на подршка за Денот на државноста на Србија,…

15 Feb 2020

На социјалните мрежи често пати може да се најдат поставени прашања на разни теми на кои се бараат одговори. Едно шокантно прашање ги „запали"…

15 Feb 2020

Бурџ Калифа и АДНАК центарот денеска се во боите на српското знаме. Вака Дубаи и Абу Даби го честитаа денот на државноста на Србија, голем…

15 Feb 2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ приреди свечен ручек по повод Денот на државноста на Србија во зградата на Претседателството, објавено е на…

15 Feb 2020

Зад воланот на автобусот на линијата 45 кој удри во автобус управуван од повредениот возач Бојан Перац (31) вчера утро во Земун поради судир са…

14 Feb 2020

Мафијата на Западен Балкан е единствен сектор кој е интегриран во целост, изјави косовскиот премиер Албин Курти за време на Конференцијата за…

14 Feb 2020

Претседателот на Србија Александар Вучиќ учествува на округла маса за безбедноста на Балканот, што може да биде прва можност да ги вкрстат…

14 Feb 2020

Земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер го погоди островот во југоисточниот дел на Егејското море, а засега не се пријавени повредени, ниту…

14 Feb 2020

Го пренесуваме говорот на пратеникот Васил Стерјовски на седница на Парламентот на Република Албанија одржана на 12 февруари 2020 година, во врска…

14 Feb 2020

Владата на Црна Гора е одлучна од името на својот Цезар да одземе сè што мисли дека Цезар треба да поседува – имотот на Српската православна црква…

14 Feb 2020

Францускиот претседател Емануел Макрон упатил писмо до новоизбраниот косовки премиер Албин Курти во кое му го честита изборот на функцијата и…

14 Feb 2020

Во остра расправа за хуманитарната ситуација на надворешните граници на ЕУ во Европскиот парламент, европратениците на Зелените и на левичарските…

14 Feb 2020

Српскиот претседател на конференцијата за безбедност во Минхен рече дека е многу задоволен од напредокот во односите со Приштина, во однос на…

14 Feb 2020

Утринава во Минхен претставиците на Белград и Приштина потпишаа писмо со намери за обнова на железничкиот сообраќај меѓу двете земји во присуство…

14 Feb 2020

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека Приштина верува во улогата на САД кога станува збор за продолжување на дијалогот со Белград и…

14 Feb 2020

Шчепан Рогановиќ уапсен во октомври 2017 година поради сомнеж дека сторил кривично дело зеленаштво.

Новјанецот Шчепан Рогановиќ (36) е…