Балкан

21 април 2018

Ѓуриќ: Србија ќе продолжи да гради станови за Србите во Северна Митровица

Директорот на српската канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ за време на неговиот престој во Митровица изјавил дека за четири години Србија во северниот дел на Митровица изградила 888 станови. Според приштинскиот...

20 април 2018

Од Софија до Тирана виа Приштина: Први комшии стануваат Албанците и Бугарите

Бугарското малцинство, се нарекуваат Горани во Косово, рече косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли кој денеска беше во официјална посета на Софија.

Народот на Косово храни многу топли чувства и...

Остра реакција на Турција за извештајот на ЕК: Што е тоа Западен Балкан?

Амбасадорот на Турција во ЕУ Фарук Кајмакџи изјави дека Европската комисија не е фер кон Турција во најновиот извештај за напредокот на европската интеграција.

Тој истакна дека извештајот ги фаворизира...

Турскиот парламент одобри вонредни избори во јуни

Турскиот праламент го одобри предлогот, претседателските и парламентарните избори да се одржат на 24 јуни, една година порано од планираното, пренесоа турските медиуми. Во пресрет на гласањето, пратениците од...

Јорук: Разговорите за екстрадиција на „ѓуленистите“ од Анкара се многу позитивни

Турскиот амбасадор во Тирана, Мурат Ахмет Јорук, изјави дека разговорите на Албанија и Турција за екстрадиција на „ѓуленистите“ кои сега се во Албанија се одвиваат мошне позитивно.

Турскиот амбасадор за...

Пријателите се простуваат од Драгана: Обдукцијата ќе покаже што имала во крвта

По смртта на Адеа Шабани од Скопје, смртта на Србинката Драгана Шолаја исто така го потресе регионот.

Младата 24-годишна девојка отишла на програмата...

Се запалил бугарски автобус на влез во Македонија

Бугарски автобус, со 46 патници кои патувале кон Македонија, синоќа целосно изгорел на патот меѓу Ќустендил и Граничниот премин Ѓуешево-Деве Баир.

Повредени патници нема, бидејќи сите навреме биле евакуирани...

19 април 2018

Китаровиќ: Aко Шешељ го газел хрватското знаме треба да биде соодветно казнет

Хрватската претседателка, Колинда Грабар-Китаровиќ, рече дека односите меѓу Хрватска и Србија сега се нарушени по инцидентот што наводно го предизвикал радикалот, Воислав Шешељ.

„Србија мора да утврди дали...

Колинда до Шешељ

Газењето на хрватското знаме е израз на немоќ на предводникот на поразената злосторничка политика, што му донесе многу зло на хрватскиот народ, вклучувајќи ги и Хрватите во Војводина. Нему, и таквите како него,...

Харадинај: Ултиматумот на Српската листа за ЗСО е неприфатлив

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, изјави дека ултиматумот на Српската листа за формирање на Заедницата на Срспките општини е неприфатлив.

Весникот „Зери“ пишува дека Харадинај ја отфрлил можноста да ги...

Ѓуриќ: Од Могерини ќе бараме објаснување за ЗСО

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, изјави дека ќе бара објаснување од високата претставничка на надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, околу Заедницата на српските општини...

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот безвизен режим, во најскоро време, пишува „Газета експрес“.

...

Кувајт ќе инвестира во Босна

Претседателот на тројното претседателство на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ се сретна со принцезата на Кувајт, Навал ал Сабах, пишува „Сараево Тајмс“.

Од претседателството соопштија дека принцезата е...

18 април 2018

Вучиќ: Жалам што хрватската делегација се повлече поради Шешељ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по денешниот потег на Воислав Шешељ рече дека сето она што се случило е многу штетно за Србија.

„Како претседател на Србија го осудувам секој вид на насилство,...

Могерини утре на средба со Вучиќ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утре ќе се состане со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.

Состанокот ќе започне во 18 часот, по што се предвидени...