logo
logo
logo

Жена се пораѓа во авион во Турција, шокираните патници гледаат вистинска драма (ВИДЕО)

Vecer | 20.11.2023

Жена се пораѓа во авион во Турција, шокираните патници гледаат вистинска драма (ВИДЕО)

Снимката од авионот, снимена на почетокот на овој месец, покажува како болничар брзо шета низ авионот носејќи бебе откако авионот слета во Турција, пренесува „Дејли мејл“.

Неколку моменти претходно, група болничари се качиле во авионот и се упатиле кон идната мајка додека патниците го поздравија нивното пристигнување.

Може да се видат патниците како потстануваат за да видат каде се мајката и болничарите на задниот дел од авионот и возбудено разговараат.

Се гледа како еден патник собира мали парчиња облека и се упатува кон местото каде што се породила жената, додека стјуардесата се оддалечува од преполната област.

Неколку моменти подоцна, може да се види медицинска сестра како го носи бебето - сега завиткано во сина крпа - кон предниот дел на авионот.

Изгледа дека бебето не плачело.

Засега не се знае каде летал авионот, но се верува дека одел во Турција бидејќи јазикот на задната страна на медицинските униформи е турски.

Не е јасно дали жената се породила додека авионот бил уште во воздух или откако слетал.

Раѓањата во воздух се неверојатно ретки. Фирмата за медицинска поддршка MedAire известува дека тие се јавуваат еднаш на 26 милиони патници.

Д-р Пауло Алвес, глобален медицински директор на компанијата, рече:

„Раѓањето во лет е многу, многу ретко, и кога ќе ги погледнете случаите, тие беа неочекувани - тие беа предвремено родени бебиња“.

Тој додаде дека породувањето во воздух има свои предизвици.

"Тоа не е најдоброто место за вас да се породите, поради многу причини. Како прво, воздухот е поредок, па на бебето му е потешко да дише. Тоа е како предвремено породување во Мексико Сити, на надморска височина".

Згора на тоа, веројатноста дека ќе има при рака специјалист кој ќе помага при породувањето е екстремно мала, што значи дека комплицираните процедури како царски рез се речиси невозможно да се преземат, дури и ако се неопходни за безбедноста на мајката и бебето.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk