Свет

22 март 2018

Словачка доби нов премиер

Словачкиот претседател, Андреј Киска, денеска го назначи Петер Пелегрини за нов словачки премиер. Словачката агенција „Tasr“ наведува дека Пелегрини исто како и неговиот претходник, Роберт Фицо, кој поднесе оставка...

Во Каталонија се бира нов претседател

Денеска се гласа за нов претседател на шпанската покраина Каталонија.

Најмногу шанси за победа му се препишуваат на Жорди Турул, поранешен лидер на каталонското претседателство. Турул е трет сепаратистички...

Саркози доби обвинение: "Животот ми се претвори во пекол"

Поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози, изјави дека судските истражители кои покренаа истрага против него по основ на илегално финанасирање на предизборната кампања од 2007 година, му го претвориле...

Саркози: Животот ми стана пекол

Поранешниот претседател на Франција, Николас Саркози изјавил дека обвинувањата за финансирања на неговата кампања во 2007-та година од тогашниот либиски претседател Моамер Гадафи, му го направиле животот пекол,...

Цукерберг призна: „Фејсбук“ направи грешка

Основачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, призна дека направиле грешка во случајот со компанијата „Кембриџ Аналитика“ (CA).

Станува збор за скандалот поврзан со претседателските избори во САД во 2016 година...

21 март 2018

Канада воведува НЕУТРАЛЕН РОД: Ги укина формулациите "Татко" и "Мајка"

Канада одлучи термините "Татко" и "Мајка" да се заменат со "родители" во официјалните формулари, и има намера и од официјална кореспонденција да ги исфрли од употреба термините "Г-дин" или "Г-ѓа", освен ако тоа...

Марк Цукерберг: Фејсбук направи грешка и треба да ја поправи

Основачот на социјалната мрежа „Фејсбук“ Марк Закерберг ја наруши тишината околу злоупотребата на личните податоци на корисниците на социјалната мрежа од страна на компанијата „Кембриџ аналитика“ и призна дека...

Во напад врз училиште во Сирија загинаа 16 деца

Најмалку 20 цивили, од кои 16 деца настрадаа во воздушен напад во училиште во сириската провинција Идлиб, којшто е претежно во рацете на џихадистите.

„Во нападот се погодени деца на возраст од 11 години, кои...

Исламската држава презеде одговорност за нападот во Кабул

Исламската држава ја презеде одговорноста за терористичкиот акт во Кабул, во кој, според последните податоци, загинаа 29 лица, а уште 52 се повредени.

Според информациите, експлозијата одекнала во западниот...

Русија: САД сé уште не ги уништија нивните резерви за хемиско оружје

Началникот за радијациона, хемиска и биолошка заштита на Вооружените сили на Русија, Игор Кирилов, вели дека САД досега не ги уништија резервите на хемиско оружје, па обвинувањата од нивна страна изгледаат цинично...

Руска телевизија во Њујорк: Лавров заминува од функцијата поради замор

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ќе ја напушти функцијата поради замор, тврдат извори на приватната руска ТВ мрежа „РТВИ“, со седиште во Њујорк.

Каналот на руски јазик што се емитува ширум светот,...

Шефот на службата за комуникации на Ватикан поднесе оставка

Шефот на ватиканската Служба за комуникации, монсењор Дарио Вигано поднесе оставка поради скандал во врска со писмо на поранешниот Папа Бенедикт. Вигано го испратил писмото до медиумите како дигитално...

Меркел: Прилив на мигранти како во 2015-та нема да се повтори

Германската канцеларка Ангела Меркел го повтори ветувањето дека голем прилив на мигранти, како оној во 2015-та година нема да се повтори. Таа го изјавила ова на нејзиното прво обраќање пред германскиот парламент,...

За смртта на малата Кјара не се виновни крадци: "Умре поради мојата глупост! Ќе морам да живеам со тоа"

За смртта на 2-годишното девојче Кјара Мур од Кармартенишир во Велс, која во вторникот била пронајдена во потонат автомобил во студената река Тејфи, виновна е - нејзината мајка.

...

Тужби против Русија за одземање на човечки органи без дозвола

Најмалку две тужби се поднесени во Европскиот суд за човекови права во Стразбур против Русија со тврдења дека таа земја одземала органи на неодамна починати луѓе, без претходно барање за дозвола од нивните...