Свет

11 декември 2017

Повторно голема неизвесност во Каталонија: Регионалните избори ќе бидат крајно неизвесни, сепаратистите го губат мнозинството?

Регионалните избори кои што ќе бидат одржани на 21-ви декември во Каталонија ќе бидат крајно неизвесни, а сепаратистите сега стравуваат од губење на мнозинството.

 
 
...

Членките на ЕУ донеле историска одлука - Дали е ова почеток на заедничка војска на Европската унија?

25 членки на ЕУ донеле формуларна одлука за воспоставување на нова мрежа за соработка на подрачјето на одбраната и безбедноста, поставувајќи темели за Европска одбранбена унија.

Путин и Ердоган согласни за Ерусалим, наскоро продажба на Ц-400

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека одлуката на САД да го признаат Ерусалим како престолнина на Израел, го дестабилизира Блискиот исток, додека пак турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган истакна дека...

Контра: Австрија ја укина забрата за пушење

Новата австриска влада планира да ја укине целосната забрана за пушење во угостителските објекти, потврдија денес коалициските партнери од владата која што треба да биде формирана до 20 декември, Австриската...

Естонец осуден на 12 години затвор во Русија поради шпионажа

Московскиот суд го осуди бизнисменот Раив Суси од Естонија на 12 години во строг затвор во колонија, поради шпионажа, пренесуваат руските медиуми.

„Судот го прогласи Раив Суси за виновен и го осуди на 12...

Одбиено барањето за одредување на домашен притвор на Саакашвили

Украинскиот судија го одби барањето на обвинителот, кој побара на Михаил Саакашвили да му се одреди домашен притвор, со што е отворен патот за ослободување на поранешниот грузиски претседател и лидер на...

Насралах: Борбата за Ерусалим и независна Палестина е главен приоритет на Хезболах

Либански Хезболах ќе работи со своите сојузници за да создаде стратегија на терен за да се соочи со Израел, рече водачот на групата, Хасан Насралах, повикувајќи повторно на трето палестинско востание, за време на...

Снегот предизвика хаос во сообраќајот во Европа

Поради снегот, кој ги покри северните делови на Европа, откажани се многу летови од аеродромите во Брисел и Схипхолу во Холандија. Компанијата КЛМ откажа речиси 300 летови, додека во Брисел откажани се најмалку 50...

Меркел: Само коалиција со СПД дава стабилна влада

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека забрзано ќе се движи кон формирање коалиција со германските социјалдемократи, нагласувајќи дека само таква коалиција ќе формира стабилна влада, неопходна за...

Експлозија на Менхенен, приведено едно лице

Утрово во централниот ден на Менхетн одекнала силна експлозија, по што едно лице е приведено. Во моментов нема информации за повредени, ниту пак е утврдена причината за експлозијата.

...

Експлозијата во Њујорк обид за терористички напад, нема повредени освен бомбашот

Експлозија одекна утрово во Њујорк, на една од главните сообраќајници во централниот дел на Менхетн. Според претставник на њујоршката полиција, се работи за обид да се детонира бомба во кој бил повреден само...

За прв пат по пет години зголемена продажбата на оружје

Муниција, оклопна опрема, беспилотни летала – во 2016 година обемот на светскиот пазар на оружје се зголеми за прв пат во последните пет години. Споредено со 2015 година, продажбата на оружје се зголеми за 1,9...

Експлозијата во Њујорк највероватно е од подметната бомба

Експлозија одекна утрово во Њујорк, на една од главните сообраќајници во централниот дел на Менхетн.

Експлозија во автобуска станица во Њујорк

Експлозија одекнала утринава во Њујорк, во една од главните автобуски станици во централниот дел на Менхетн.

Полицијата информираше дека реагира на терен и дека се уште не е утврдена причината за...

Суданки казнети со 40 камшици оти носеле панталони

Дваесет и четири Суданки се соочуваат со казна од 40 удари со камшик и парична казна, оти носеле панталони на прослави, коешто според суданските закони, се смета за „срамно".

Суданките биле уапсени минатата...