Свет

13 октомври 2017

Европските амбасадори да ги напуштат Филипини!

Дутерте рече и дека „глупавите момчиња од Европската унија" сакаат Филипини да ги исфрлат од Обединетите нации

И САД и Израел се повлекуваат од УНЕСКО, ама ќе соработуваат

Гутереш „длабоко жали" поради одлуката на САД, но „во исто време многу продуктивно комуницира со САД во врска со многу прашања и преку многу организации и ќе продолжи да го прави тоа"

Прогласи ја Каталонија за република!

Во писмото од екстремно левичарската каталонска партија Кандидатура за народно единство (ЦУП) се вели дека Пуџдемон треба да го игнорира предупредувањето на шпанската Влада, да го поништи одложувањето и...

Каде исчезна златото на Комунистичката партија на СССР?

Државните функционери тврдеа дека партиското злато всушност не ни постоело и секако јавноста беше скептична кон ваквите тврдења. Но, мистериозните умирања на тројца банкари не одговорија на главното прашање –...

Трамп ќе објави дали се повлекува од иранскиот нуклеарен договор

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска планира да ја повлече поддршката за нуклеарниот договор со Иран и да претстави агресивната стратегија

Алпите ни умират пред очи

Група научници пеш ги поминаа Алпите во 1992 година, а тоа го повторија и ова лето. Во рамки на проектот „Ватсалп" тие утврдија дека промените некаде се застрашувачки како последица на климатските промени. Сепак...

Вкупно 54 жртви во поплави и свлечишта во Виетнам

Околу 34.000 куќи се под вода или се урнати, 22 хектари оризови полиња се уништени, соопштија локалните власти

На Европа и се заканува ураганот Офелија

Американскиот Национален центар за урагани прогнозира дека Офелија до понеделник, патувајќи бавно кон североисток, западно од Пиринејскиот Полуостров ќе стане пост-тропски циклон, но сепак може да развива...

12 октомври 2017

Захарова: Одлуката на САД да се повлечат од Унеско е за жалење

Одлуката на американското раководство да се повлечат од Унеско, ја влошува ситуацијата за таа организација и е за жалење, нагласи во соопштение портпаролката на руското МНР, Марија Захарова.

– Таа одлука на...

Трамп потпиша указ, со кој се „заобиколува" Обамакер

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска го направи првиот чекор кон исполнувањето на неговото предизборно ветување за повлекување на Обамакер, со потпишување указ, со кој ќе се добие „прифатливо здравствено...

Американско-канадско семејство ослободено по петгодишно заробеништво на талибанска група

Американка, нејзиниот сопруг од Канада и нивните три деца се ослободени по пет години заробеништво на група поврзана со талибанците.

Пакистанската војска денеска соопшти дека оваа двојка и нивните три деца се...

Анализа: Шведска ќе биде првата држава во светот која ќе ја укине готовината

Шведска е прва држава во светот по тоа што сè повеќе ја исфрла готовината од употреба.

Студијата направена од Државниот институт за технологија КТХ, во соработка со Државниот економски факултет, покажа дека...

Студија: Повлекување од НАФТА, САД ќе ги чини губење на 50.000 работни места

Американската индустрија за авто делови би можела да загуби до 50.000 работни места ако се прекине северно- американскиот договор за слободна трговија, а компаниите мора да платат повисоки тарифи за испорака на...

Индекс за рамноправност меѓу половите: Шведска прва, Грција последна

Во ажурираниот Индекс на рамноправност на половите во ЕУ се прикажува моменталната состојба, но се потенцира дека иако има напредок на ова поле, тој е многу бавен. ЕУ има само четири бода повеќе отколку пред 10...

Стејт департмент: САД од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО

Соединетите Американски Држави од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО, соопшти денеска Стејт департментoт.

- Не беше лесно да се донесе одлуката. Таа ја рефлектираше загриженоста на САД поради се поголемите...