Спорт

12 декември 2017

Переира го менува Вилаш-Боаш на тренерското место во Шангај

Поранешниот тренер на Порто, Витор Переира го замени Андре Вилаш-Боаш на тренерската позиција во кинескиот фудбалски клуб Шангај.

Перира ќе има за цел да ја спречи доминацијата на Гуангжу кој е кинески...

Русите во Пјонгчанг можат да настапат како неутрални спортисти

Олимпискиот комитет на Русија и формално им дозволи на своите спортисти да настапат на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг како неутрални натпреварувачи.

„Едногласно е мислењето дека нашите спортисти треба...

Циндриќ го постигна најубавиот гол во ЛШ

Централниот бек на Вардар, Лука Циндриќ го постигна најубавиот погодок во Лигата на шампионите за сезоната 2016/2017.

О’Саливен: не можам да кажам дека сум најдобриот

Британецот Рони О’Саливен изјавил дека на 10 или 12 турнири во снукер бил на „неверојатно ниво“ и дека тоа повеќе ќе му биде врежано во меморијата од кој било рекорд што го соборил. О’Саливен неодамна ја освои...

Валенсија и Бетис заинтересирани за Стариџ

Шпанските екипи Валенсија и Бетис го сакаат напаѓаџот на Ливерпул Даниел Стариџ во своите редови по најавите за негова можна промена на средината.

...

Рајола го тужи Милан

Според италијанските медиуми, Мино Ројола, агентот на голманот Џанлуиџи Донарума, ќе побара раскинување на договорот со Милан, кој, по бројни контроверзии, беше потпишан во јули.

...

Хрватска кошаркарка ја загуби свеста по брутален напад од Американка (видео)

Кошаркарката на Торино, Ивана Тиквиќ, доби брутален удар од зад грб од страна на Дерис Хамбри во натпревар од 10. Коло на италијанското првенство по што ја загуби свеста и беше итно...

Ван Гал: Никој не го критикува Мурињо за досадниот фудбал на Јунајтед

Поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Луиј ван Гал, го критикуваше неговиот наследник на клубот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, поради стилот на игра и одбранбениот пристап....

Михајловиќ го отстрани Љајиќ поради лошо однесување

Тренерот на Торино, Синиша Михајловиќ го изостави од синоќешниот дуел со Лацио, Адем Љајиќ, но и без него гостите успеа да слават на гостувањето во Рим (1:3).

...

Рајола го тужи Милан поради договорот на Донарума

Мино Рајола, контроверзниот фудбалски менаџер кој меѓу другите ги застапува и интересите на голманот на Милан, Џанлуиџи Донарума, ќе бара поништување на договорот кој беше потпишан во јуни годинава, пренесуваат...

Вестбрук за три секунди од својата половина до забивање (видео)

Кошаркарот на Оклахома, Расел Вестбрук ноќеска на дуелот со Шарлот во средината на третиот период прифати една топка на својата половина и за само три секунди го претрча целиот терен и...

11 декември 2017

Роналдо на Нејмар, Барса го извлече Челси

Европскиот првак Реал во осмина-финалето, во Лигата на шампионите, ќе вкрсти со францускиот првак ПСЖ во првото деби во нокаут фазата, а второт дерби ќе го играат Челси и Барселона.

Внимание по денешната...

ХОРОР ВО РИНГОТ: Увото му пукна на пола, но не се предаде!

Бокс мечот во саботата Лас Вегас помеѓу Стивен Смит и Француско Варгас, не го доживеа крајот, откако судиите го прекинале дуелот, затоа што Смит остана без уво.

Кутињо до крајот на сезоната ќе игра за Ливерпул

Ливерпул и Кутињо ставија крај на шестмесечната трансфер-сага откако двете страни постигнале договор Бразилецот до крајот на сезоната да остане на „Енфилд“.

Одделни англиски и шпански медиуми објавија дека...

Меси се израмни со легендарниот Германец

Барселона победи кај Виљареал 2:0, во рамките на 15.коло во Ла Лига. Стрелци на головите за Каталонците беа Луис Суарез и Меси.

Аргентинецот во 83.минута ја потврди победата на Барселона и успеа да сруши уште...