Скопска

20 март 2018

Семејниот пријател им ја злоставувал малолетната ќерка

Жена од Делчево пријавила дека додека не биле дома со сопругот, а нивните две деца останале во домот, дошол нивен смеен пријател кој го злоставувал девојчето.

Жената раскажала дека кога таа и сопругот се...

Царината запленила цигари, лекови, козметика, девизи, фалсификати

Во текот на минатата недела, царинските службеници спречија повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани цигари, лекови, парфеми, тоалетни води, облека, обувки, ремени, девизи, читачи за...

Возач починал од инфаркт додека возел цистерна

Возач доживеал срцев удар, управувајќи со цистерна на магистралниот пат Делчево-Граничен премин Делчево.

Педесет и тригодишниот Б.М. од Богданци бил пронајден мртов на возачкото место во кабината.

Од...

Кој ќе биде третиот службен јазик во Петровец?

Општина Петровец ќе стане тријазична откако ќе биде усвоен предлогот да се воведе и босанскиот јазик како службен на општината, што е вистинска реткост во Македонија. Според одлуката на...

Виена - најдобар град според квалитетот на живот, еве на кое место е Скопје

Виена и во 2018 година останува градот каде е најдобар по квалитетот на живот, покажува истражувањето на американската консултантска фирма Мерсер.

...

19 март 2018

Фрлале со камења по војник кој ги предупредил да се оддалечат од касарната

Професионален војник завршил во болница, по инцидент во касарната „Страшо Пинџур“, каде стражарел.

Тој за време на задачата забележал три лица кои дошле со патничко возило. Откако биле предупредени да се...

Одзеле 935 илјади денари од наплатен пункт на ЕВН во Струга

Непознати сторители извршиле тешка кражба во наплатен пункт на „ЕВН – Македонија“ во трговскиот комплекс на улицата „Кеј 8-ми Ноември“ во Струга.

Сторителите со употреба на сила влегле во деловната просторија...

Маж нападнат во кафеана, го удриле со чаша по главата

Шеесет и двегодишен маж од селото Брњарци-скопско, пријавил дека во угостителски објект на улицата „Маџари“ бил физички нападнат од страна на четири непознати лица.

„Додека седел во угостителскиот објект,...

Маскирано лице одзело 100.000 денари од казино на Партизанска

Маскирано лице одзело 100.000 денари од казино на „Партизански Одреди“.

Грабежот се случил неколку минути пред 5 часот, кога лицето и се заканило со пиштол на вработената и ги зело парите.

Се преземаат...

Скапа сообраќајна несреќа на булевар Илинден во Скопје

Сообраќајна несреќа попладнево околу 12 часот се случила на булевар Илинден во Скопје. Според тоа што може да се види од фотографиите, во несреќата учествувале две возила од марката БМВ...

Во општина Центар започна одбележувањето на Светскиот ден на водата

Проектот „Нашата драгоценост – водата“ , по повод одбележувањето на Светскиот ден на водата започна во Основното училиште 11 Октомври во општина Центар. Со ова Асоцијацијата за едукација, спорт, култура и здравје...

Викендот во Скопје 30 сообраќајки, четворица со тешки и 20 полесни повреди

Во текот на изминатиoт викенд, на подрачјето на Скопје се случиле 30 сообраќајни незгоди од кои четири со тешки телесни повреди, 15 со телесни повреди и 11 со материјална штета. При сообраќајните незгоди четири...

Четворица повредени во сообраќајка на патот Штип-Радовиш

На магистралниот пат Штип-Радовиш, вчера, патничко моторно возило „Ауди А4“ со скопски регистерски таблици управувано од Д.Ј.(50) од Штип, излетало надвор од коловозот.

Во незгодата со тешки телесни повреди...

Пронајдено починато лице во Гевгелија

Гевгеличанка пријавила дека вчера додека се шетала до чешмата викана „Долна Чешма“ во с.Хума-гевгелиско, забележала починато лице.

На местото на настанот излегла увидна екипа од Полициска станица Гевгелија и...

Проектот “Центар се грижи за возрасните“ стартува во април

Oд април општина Центар продолжува со проектот „Центар се грижи за возрасните“ со што на возрасните жители ќе им се обезбеди потребната нега кои живеат на нејзина територија.

Општината ги повикува сите лица-...