Скопска

Граѓаните се жалат на хигиената во градскиот сообраќај

Грипот и вирозите се возат и во автобусите!

Мобилизирани јавните претпријатија, градските власти потсетуваат на законската обврска

Сите со лопата в рака, доаѓа нов снег!

13 јануари 2017

Нови плочки во ходниците на училиштето во Булачани

Основните училишта периодот на зимскиот распуст го искористија за подобрување на условите во објектите. Во ОУ „Наум Охридски" во Булачани беа реновирани ходниците, каде наместо терацо, поставени се плочки....

Во март истекува рокот за парична помош за новороденчиња

Општина Аеродром ги потсетува семејствата што добиле принова минатата година дека рокот за доделување еднократна парична помош за новороденчето истекува на 31 март 2017 година.

Отворен нов Дом на културата за жителите на Миладиновци

Во рамките на реализацијата на капиталниот проект за изградба на домови на култура во сите 12 населени места, Општина Илинден изгради нов Дом на култура во населено место Миладиновци, со површина од 360 метри...

Ни снегот не го исчисти воздухот во Скопје

Граѓаните се надеваа дека барем кога ќе падне снегот ќе дишаат чист воздух во главниот град

Утринава пуштено парното греење

Дефектот во топлотната мрежа поради кој без парно греење во текот на вчерашниот ден останаа дел од граѓаните во Центар и Карпош е отстранет и испораката на топлинска енергија се одвива непречено, информира...

Отстранет дефектот со парно греење, испораката на топлинска енергија непречена

Дефектот во топлотната мрежа поради кој без парно греење во текот на вчерашниот ден останаа дел од граѓаните во Центар и Карпош е отстранет и испораката на топлинска енергија се одвива непречено, информира...

Во Скопје девет сообраќајки, пајакот отстранил 64 возила

Вкупно девет сообраќајни незгоди се случиле во изминатото деноноќие во Скопје, од нив во една полесно е повредено едно лице, а осум се со материјална штета

„Мичуринска средба“ по 21-ви пат

Традиционалната „Мичуринска средба" ќе се одржи вечерва по 21-ви пат на платото во паркот во населбата Мичурин. Организатор е Здружението на граѓани „Мичуринска средба" со поддршка на општина Аеродром

12 јануари 2017

Да им помогнеме на напуштените животни да ја пребродат зимата!

Самоиницијативни групи на Фејсбук, здруженија за заштита на животните, кафулињата... овие денови се поактивно се појавуваат групи и фотографии од активности на социјалните мрежи на голем број граѓани кои се...

„Центар се грижи за возрасните"

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, оствари средба со претседателот на Здружението на пензионерите на општина Центар, Павле Спасев. Целта на средбата беше да се оствари соработка за проектот „...

Пола Скопје без парно на -18 степени

Балкан енерџи груп" денеска извести дека голем дел од централното градско подрачје, од Топланата Исток па сѐ до Порта Влае нема парно греење

Пет сообраќајки изминатите 24 часа во Скопје

Пет сообраќајни незгоди се случиле изминатите 24 часа на подрачјето на Град Скопје од кои една со полесно повредени две лица и четири со материјална штета

Дел од корисниците на улиците „Струмјани“ и „Козле“ утре два часа без струја

Од 9 до 11 часот утре без струја ќе бидат корисниците од ул. Струмјани бр. 30 и ул. Козле бр. 83 и бр. 85. во општините Ѓорче Петров и Карпош

11 јануари 2017

Кога ме собраа од улица бев во полусвесна состојба, да не беа овие деца ќе умрев на студот!

Волонтерите од Социјалниот центар "Дуња" веќе трет ден им помагаат на бездомните лица. Дел од нив, со сопствени возила крстосуваат низ улиците по скопските населби за да видат дали има некој на кого во овие...

Дел од општина Карпош и село Грчец утре без струја

Корисиниците од улицата „Никола Тесла", зграда број 8 влез 1 во општина Карпош утре од 8:30 до 14 часот ќе останат без напојување со електрична енергија