Скопска

17 март 2018

Пајаците во лов на возила во Дебар Маало и Парк

Паркинзи на Општина Центар, ЈП Градски паркинг, СВР Скопје и комуналните инспектори на Општина Центар спроведоа акција за отстранување на сите непрописно паркирани возила во Дебар Маало и Парк.

Акцијата, која...

О2 Коалиција: Купуваат ли време Уставниот суд и општина Карпош за инвеститорите на спорните ДУП-ови?

Дали општината Карпош во последен момент се обидува да „им купи време“ на градежните инвеститори, поднесувајќи дописи со кои се очекува одложување на одлуката на Уставниот суд? Ако за старото раководство немавме...

Скопјанец пронајден мртов во стан

Скопјанец бил пронајден мртов, вчера во стан во скопската населба Кисела Вода, информираше МВР. Причините за смртта не се познати.

Според полицијата, случајот го пријавил И.П.Н. вчера во 10.45 часот. Тој на...

Фатен ограбувач на аптеки, го откриле камерите

Полицијата го фатила ограбувачот на аптеки во неколку скопски населби. Станува збор за 40-годишниот С.Х. од Скопје за кој е поднесена кривична пријава за две разбојништва. Тој кражбите ги извршил минатата недела во...

Пајакот вчера дејствувал интензивно,подигнати 70 возила-нема повредени полицајци

Три лица се здобиле со полесни повреди во три од вкупно седум сообраќајки случени во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје, а во четири била причинета материјална штета.

Од МВР информираат дека...

„Денови на пролетта – Денови на екологијата“ во Градскиот парк

ЈП „Паркови и зеленило“ се вклучи во реализација на проектот „Денови на пролетта – Денови на екологијата“ во организација на Град Скопје, а во соработка со ЈП „Комунална хигиена“, Пакомак и УНДП.

...

16 март 2018

Разбојник одзел 100 илјади денари од тетовска аптека

Во текот на вчерашниот ден во тетовска аптека лоцирана на улицата „29-Ноември“ маскирано лице извршило разбојништво.

Како што информираат од МВР, разбојникот околу 22 часот со закана со пиштол од вработените...

Кривична за наставник од Тетово кој истепал ученик за време на час

Полицијата поднесе кривична пријава против 44-годишен наставник од Тетово поради сомнение за сторено кривично дело „малтретирање во вршење на службата“.

Како што информираат од МВР, тетовецот Н.С. вработен...

Притвор за тројца Албанци кој шверцувале марихуана од Македонија во Грција

Тројца албански државјани добија 30-дневен притвор поради обид да прошверцуваат марихуана од Македонија во Грција.

Имено, битолското јавно обвинителство донело наредба за истражна постапка против тројца...

Во Скопје ќе се развиваат социјални претпријатија наменети за маргинализираните заедници

Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, денеска присуствуваше на официјалното отворање на ИПА проектот за социјално претприемништво „Отворени можности“, што се одржа во ЕУ Инфо Центар, Скопје....

Во Скопје седум сообраќајки, три лица повредени

Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Скопје се случиле седум сообраќајни незгоди од кои три со телесни повреди и четири со материјална штета. При сообраќајните незгоди три лица се здобиле со лесни телесни...

Во Река-Ресен пронајдено тело на исчезната жена

Во водите на реката Река-Ресен, во с.Лева вчера било пронајдено телото на Б. Ј. (1954) од с.Лева Река, која на 14.03.2018 година била пријавена за исчезната.

Смртта ја констатирал доктор од ИМП од ЈЗУ-Ресен....

Пожар во Центарот за бездомници во Чичино село

Во Чичино село, во Центарот за бездомници вчера била опожарена една соба од барака, а во инцидентот нема повредени. Пожарот бил изгаснат од страна на екипа на Бригадата за противпожарна заштита.

Увид на...

Насилно му влегле во домот и го претепале

Тројца напаѓачи со возило „Опел Вектра“ дошле до куќата на Д.С. (37) на ул. „Радишани“ во Скопје, при што со дрвени стапови ја искршиле вратата и прозорците, влегле внатре и физички го нападнале Д.С. и му нанеле...

Четворица повредени во сообраќајка на патот Штип-Радовиш

На магистралниот пат Штип –Радовиш дошло до судир помеѓу патничко возило „БМВ“ со штипски регистарски ознаки, управувано од Ј.И. (29) од Струмица и патничко возило „Цитроен Берлинго“ со битолски регистарски ознаки...