Скопска

24 април 2017

Покана за ликовен конкурс на тема „Ја сакам Европа“

Во ТЦ „Капитол мол" утре со почеток од 10 часот ќе се одржи ликовен хепенинг на кој децата од детските градинки и учениците од основните училишта ќе цртаат на тема: „Ја сакам Европа", во организација на Општина...

Еднодневна работилница по копаничарство во ООУ ,,Аврам Писевски"

Талентираните основци по ликовна уметност од сите десет основцни училишта, кои се наоѓааат на територијата на Општина Карпош, беа на еднодневна работилница по копаничарство во просториите на ООУ ,,Аврам Писевски...

Поетски митинг во Илинден


Со стихови испеани од 25 автори од Македонија и од балканските држави на централниот настан-Поетскиот митинг „Стихови за душата", беше заокружена 18-та Литературна манифестација „Илинден 2017", што се одржа...

Детска ликовна колонија во Кучково

Локацијата Кучково традиционално и годинава ќе ги обедини најмладите уметници од основните училишта во општината Ѓорче Петров и од Градот Скопје. Ликовната колонија ќе се одржи на 26-ти април на три локации во...

Изнајмување велосипед од СЦ Борис Трајковски, 50 денари од час

Од денеска до 15 октомври годинава граѓаните во Скопје ќе можат да изнајмат велосипед од Скопскиот центар Борис Трајковски - ВИП Арена за 50,00 денари за секој започнат час, започнувајќи од моментот на...

23 април 2017

Пензионерите си ги измерија силите

Во саботата во 10:00 часот пред пензионерскиот дом "Јане Сандански" се одржаа традиционалните пензионерски рекреативни спортски игри

Без струја дел од Центар

Од 9 до 12 часот утре без струја ќе бидат тениското игралиште Уранија, спортската сала Работнички, воениот терен и рестораните "Маракана" и "Кај Вршац" во општина Центар

На базар во училиштето „Нова" собрани средства за децата без родители

Стотици граѓани во саботата го посетија хуманитарниот семеен базар кој се одржа во меѓународното училиште „Нова"

21 април 2017

Летово ќе пристигнат седум нови реквизити за Луна парк!

По 44 години скопјани ќе добијат нов забавен парк, кој ќе се простира на околу 25.000 метри квадратни, на истата површина како постојниот Луна парк. Ќе бидат набавени и поставени вкупно 27 реквизити, од кои три...

Започна кампањата „НЕ за селфи на воз-вреди да живееш"

Преку кампања „НЕ за селфи на воз - Вреди да живееш" МЖ Транспорт ад Скопје ќе ги едуцира основците и средношколците во Скопје за ризиците од фотографирање на вагоните во депото на МЖ Транспорт, по неодамнешниот...

Локализиран пожарот кај „Здравко Цветковски“, нема повредени

Пожарот кај напуштените бараки кај СУГС „Здравко Цветковски" на булеварот „Партизански одреди" е ставен под контрола и нема повредени лица

Голем црн чад над Скопје- изби пожар на булеварот Партизански одреди

Очевидци велат дека станува збор за Заводот за архитектура и урбанизам. Се уште нема информации како избил пожарот.

Хуманитарна акција за подготвување оброци за бездомници

Иницијативата „Ретвитни оброк" и граѓанската иницијатива „Мрдни со прст" попладне во 17 часот во близина на Универзалната сала ќе готват за бездомници и ќе го прослават вториот роденден на групата ентузијасти...

Голем пожар во близина на средното училиште „Здравко Цветковски“ во Карпош

Во општина Карпош, во близина на средното училиште СГГУГС „Здравко Цветковски"- ГУЦ изби голем пожар. Причината за пожарот сеуште е непозната, ниту дали има повредени. Повеќе детали во текот на денот

Градоначалникот Тони Трајковски се сретна со амбасадорот на Р.Чешка

Градоначалникот Тони Трајковски беше во посета на амбасадата на Р. Чешка каде се сретна со амбасадорот Мирослав Рамеш и заменик на амбасадорот г-динот Јожев Брож, дирeкторот на Средното угостителско-туристичко...