Македонија

22 мај 2017

Две сообраќајки поради кучиња скитници на автопатот Скопје – Тетово – Гостивар

Материјална штета од околу 70 илјади денари се последиците од две сообраќајни несреќи со кучиња скитници што вчеравечер во временски период од половина час се случиле на две различни места на автопатот Скопје –...

ВМРО-ДПМНЕ: Заканите кон новинарите кои не мислат како Заев се класичен пример за замолчување на медиумите

ВМРО-ДПМНЕ ги осудува заканите кон медиумите охрабрени од доаѓањето на власт на Зоран Заев.

Продолжуваат преговорите, дали Заев ќе успее да состави Влада?!

Од парламентарното мнозинство велат дека немаат ништо дефинирано за ресорите, дека се уште се разговара за програмата. Високи извори од СДСМ велат дека Заев сака да ја состави новата влада до 27 мај, кога треба...

Данев: Наредните денови Заев преку СЈО започнува дефокусирање на јавноста од формирањето на бандитската влада на СДС

Зоран Заев преку СЈО ќе ја дефокусира јавноста од главната тема во државата, а тоа е формирањето на тиранско бандитската Влада на СДС и албанските партии, напиша на својот ФБ профил пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган...

„Синиот кит“ ја вознемири Македонија: Сите детали за играта која децата ги води кон самоубиство

Смртоносната онлајн-игра „Син кит", преку која на децата им се задаваат различни предизвици, меѓу кои и да се самоповредуваат и, во крајна дистанца, да извршат самоубиство, се рашири во земјите од регионот, каде...

Денеска се слави Свети Никола летен, нe чистете го домот!

Пренос на моштите. Во времето на царот Алексеј Комнен и на патријархот Никола Граматик, во 1087 година телото на овој светител беше пренесено од Мир Ликиски во градот Бари во Италија. Тоа се случи заради навалата...

21 мај 2017

Лабин и Дојрана го отворија храмот каде ќе се негува музичкиот идентитет на нацијата и на државата!

Со концерт на Македонската филхармонија на која како солист настапи Симон Трпчески под диригентство на Владимир Ашкенази од Русија вечерва и официјално е отворен новиот објект на Филхармонијата. Свечено објектот...

Финишира изградбата на патот од Скопје кон Сончев град, идниот месец ќе се пушти во употреба

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со министерот за траспорт и врски Владо Мисајловски изврши увид во активностите на патот од Скопје кон Сончев град кој кон средината на месец јуни ќе биде пуштен во...

Нова матична зграда за венчавки, библиотека и читална во реконструираниот Офицерски дом

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска направи увид на градежните работи на новиот офицерски дом на плоштадот во Скопје во чија зграда ќе биде сместена новата матична служба за венчавки, хотелот од групацијата „Мериот"...

Градоначалникот на Центар да престане намерно да ги попречува градежните работи

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски при денешната посета на реконструираниот Офицерски дом кој е во напредна фаза на градење потенцираше дека она што е негативно во оваа работа е со незаконското укинување...

Груевски: Ќе продолжиме да остваруваме !

Дел од медиумите особено оној медиум кој го нарекуваат телевизија на Заеви во последните денови не зборуваат за проектите што ги правиме, за нешто што ќе им користи на граѓаните, туку го отвораат прашањето зошто...

Војната на НАТО против Русија и Кина ќе започне во Македонија

Кога САД се бори за своето влијание на Балканот, тогаш тоа е "промовирање на мирот и стабилноста во регионот", а кога тоа го прави Русија, тоа е нејзиното "малигно влијание" на Балканот.

Филмски грабеж среде Скопје: Му го пресекле патот, го извлекле од возилото и му го украле

Две машки лица ноќеска околу 2 часот по полноќ на булеварот „Гоце Делчев" нападнале возач и му го одзеле возилото.

Како што информираат од МВР напаѓачите со возило марка „ровер" со непознати таблички му го...

Талат Џафери се соочува со кривична одговорност доколку не ги распише локалните избори

Талат Џафери се соочува со кривична одговорност ако брзо не донесе одлука за одржување на локални избори. Градоначалниците бараат од него итно да ги распише локалните избори

Иако ВМРО-ДПМНЕ не го признава...

Ибрахими: Бањско-климатската услуга ја искористија над 37 илјади пензионери

 Министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими денеска ги посети пензионерите сместени во „Дебарски Бањи-Цапи", кои ја користат владината мерка за бесплатна бањско-климатска рекреација.

- Во...