Македонија

21 април 2017

Изгоре дел од историјата на Скопје

Четириесет пожарникари со 15 противпожарни возила заедно со екипи на Јавното претпријатие "Водовод и канализација", повеќе од еден час се бореа да ја локализираат огнената стихија која вчера околу пладне пеплоса...

ЕУРМ напредуваше и стана препознатлива и реномирана високообразовна институција

Постои голем интерес од страна на матурантите за запишување на ЕУРМ. Во рамките на отворените денови Универзитетот го посетија матуранти од повеќе гимназии кои дојдоа и се уверија во она што го зборуваме, а тоа е...

Андонов: Тиранската платформа е најголемото мешање на странски фактор во поновата историја на Македонија

Никогаш не престанал странскиот фактор да се меша во Македонија, нема ни да престане, изјави во „Аргументи" на ТВ „Нова", Оливер Андонов, професор и политички аналитичар.

Според него, најголемо мешање, по она...

Велиновска: Прашање ќе биде дали воопшто ќе постои мала Албанија

Во Македонија се рашетаа ЕУ-соросоидите Могерини, Туск, Хан и Kарл Билт. Завршија како употребени куртони. Еди Рама и Хашим Тачи, како последни Соросови оази и дувла на наркомафијата, европска депонија и тренинг-...

Започна акција за чистење на отпадот на влезовите од градот

Јавното претпријатие „Комуналец" од Прилеп ја почна едномесечната акција за чистење на шут и отпад на влезовите од градот. Одговорните лица на комуналното претпријатие и градоначалникот Марјан Ристески посочија...

„За заедничка Македонија“ повикува на голем народен собир- денеска е денот кога ќе го соопштат нивниот план

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" на социјалната мрежа Фејсбук ги повикува сите граѓани, денеска (21.4.2017) масовно да излезат на улиците ширум Македонија. Од иницијативата велат дека петок е...

Димитриев: Изјавите на Рама не се во прилог на добрососедството и градењето пријателски односи

Додека мојот колега од Албанија „од ракав" вади сценарија за спојувања на Албанија и Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од Регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со...

Способен ли е Зоран Заев насилно да ја преземе власта и да ги погази Македонците за да ја спроведе Тиранската платформа?

СДСМ сè уште не се откажува од идејата на насилен и незаконски начин да се избере претседател на законодавниот дом. Со цел да ги испорачаат барањата за кои се задолжиле, тие се подготвени за спроведување насилно...

Започна сеидбата на оризовата култура

Со зафаќањето на проточните води од реките Брегалница и Осојница во општина Виница започна сеидбата на оризовата култура

Каде се СДСМ и соросовите „Паркобрани“ кои се противеа на изградба на легална црква во Центар, сега да реагираат за сечењето дрва и изградба на џамија дивоградба во Чаир?

Каде се паркобраните на СОРОС и противниците од СДСМ кои жестоко се противеа за изградба на легална црква во општина Центар и сечењето на пет стари дрва, сега да реагираат за сечењето на десетици дрва и...

Вилијам Маршал: Македонија ќе стане главен центар за рушење на ерата на Сорос

Џудишал Воч го тужи американскиот Стејт департмент и УСАИД. Организациите на Џорџ Сорос, кои во соработка со Стејт департментот, Амбасадорот Џес Бејли и УСАИД од администрацијата на Обама насочија широкопојасна...

Германска донација за кочанската детска градинкa

Намалување на листата на деца кои чекаат да бидат примени во градинката и проширување на капацитетите на детската установа е бенефитот од донацијата од Германската амбасада која што чини околу 5.000 евра, а е...

Меѓународна велосипедска трка

В недела, во организација на клубот за екстремни спортови „Skyriders"од Прилеп кај месноста Топташ, во близина на градот ќе се одржи втората „downhill" трка со велосипеди насловена „Топташ 2017", соопшти...

„Делчево трча за здрав живот"

Улична трка „Делчево трча за здрав живот" по повод патрониот празник на градот „Св.Кирил и Методиј", организира здружението на граѓани „ДРАМАС" во соработка со општина Делчево и здружението на иселениците во...

Црвен крст со помош за семејство во социјален ризик

Десетина волонтери на Црвениот крст, членови на тимот за промоција на хумани вредности од основно општинско училиште "Христијан Тодоровски-Карпош" од Ранковце, реализираа проект за помош на семејство во социјален...