Македонија

28 мај 2017

Беса го намести ДУИ - Ахмети ќе губи на локалните избори!

СДСМ и Беса не постигнаа договор за заедничко учество во новата влада, соопштија од СДСМ.

Груевски: Искористеноста на бесплатниот превоз е огромна- студентите веќе заборавија како е да се плаќа за автобус

 

Искористеноста на бесплатниот автобуски превоз е огромна, дури и повеќе од очекуваното. Од она што го имаме како информација, минатиот месец 25.000 студенти го користеле бесплатниот автобуски превоз што е...

Нимиц: Решавањето на спрот за името треба да биде приоритет на новата влада

 

Решавањето на спорот за името треба да биде високо на агендата на новата македонска влада, порачува посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц.

Во интервју за грчкиот...

ВМРО-ДПМНЕ: Локални и предвремени парламентарни избори се излез од кризата во која СДС ја втурна држават

Целиот овој период парламентарното мнозинство се однесува неодговорно и не покажува никаков интерес за деблокирање на процесите во државата. Ваквото недговорно и деструктивно однесување на СДС граѓаните го гледаа...

Груевски: СДСМ или сака да купи време и да ги одложи изборите или сака со деструктивноста да направи дополнителна штета за граѓаните

Веќе половина месец градоначалниците се нефункционални, советите исто така, и очигледно е дека од страна на СДСМ се купува време. Очигледно е дека нивната деструкција продолжува, а од таа деструкција најмногу...

СДСМ: Нема договор со Беса

СДСМ и Беса денеска седнаа на заедничка маса, но не постигнаа договор. Од СДСМ денеска велат дека покрај тоа што се согласиле со БЕСА дека ја споделуваат определбата за итни реформи за демократски и европски развој...

Скандалозно тврдење: На Балканот ќе се менуваат границите порано или подоцна- ќе бидат повлечени во Македонија!

На Балканот, порано или подоцна ќе дојде до менување на границите, тврди поранешниот заменик шеф на ЦИА за Балканот, Стивен Мејер.

Како што тврди, нови граници најверојатно ќе бидат повлечени во Македонија,...

Србов: БЕСА не сака во Влада со осомничени од СЈО кое е под контрола на СДСМ, а не ѝ пречи што Заев е осомничен од ЈО за „Поткуп“

Чудна е партијата БЕСА. Преговара со Заев за влез во влада од февруари до сега. Секој ден повторува дека услов за да влезе во влада им е во владата да нема некој кој е осомничен од СЈО, а сите знаат дека СЈО е под...

ВМРО-ДПМНЕ: Кога СДСМ е на власт невработеноста енормно расте

 

 ВМРО-ДПМНЕ преку пишано соопштение до медиумите порачува дека додека тие преку различни мерки ја намалуваат невработеноста во Република Македонија, СДСМ само размислува и најавува блокади на веќе...

Тешко влада во која Рамиз Мерко ќе биде реформатор!

Некои од медиумите на големо пишуваат за новиот состав на владата која лидерот на СДСМ, Зоран Заев пробува да ја формира. Според некои од нив, поранешниот градоначалник на Струга Рамиз Мерко ќе биде новиот...

Резултатите од државната матура на 14 јули

И денес како и вчера учениците полагаат државна матура. Вкупниот број на матуранти кои треба да го положат тестот- државна матура е 16 илјади и 426 матуранти. Според податоците на Државниот испитен центар, за...

Штипјанка претепана додека го доела своето бебе

Осумнаесетгодишна штипјанка во саботата, во полициската станица Штип пријавила дека околу 22.30 часот, додека во својата куќа го доела своето бебе, неповикано влегле нејзините соседи А.Џ. и Е.Џ. од Штип.

...

АХМЕТИ ГИ СООПШТИ МИНИСТРИТЕ: Терористот Хазби Лика кој го организирал масакрот во Вејце ќе биде заменик-премиер!

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, по завршувањето на состанокот на Централното претседателство во Мала Речица ги потврди имињата на новите министри во коалициската влада со Алијансата на Албанците и СДС, за која како што...

Кутија полна со злато, украдена па вратена!

Кутијата со златен накит, одземена при тешка кражба пред неколку дена во тетовското село Боговиње, во саботата навечер била вратена во дворот на домот од каде е украдена.

ИТЕН СОСТАНОК НА ПАРТИЈАТА НА СЕЛА: Ја разгледуваме можноста да не учествуваме во Владата со ДУИ и СДС

Алијансата за Албанците на Зијадин Села, доцна вечерва  ќе одлучува за тоа дали ќе биде дел од владата, а раководството на партијата најверојатно ќе гласа против, пренесува агенцијата „ИНА", како што се додава...