Македонија

19 ноември 2017

(Видео) Мојановски: Одлуката на МПЦ ги следи политичките односи меѓу Македонија и Бугарија

Ова прашање треба да се набљудува и во контекстот на воспоставување политички односи меѓу Македонија и Бугарија со потпишувањето на договорот. Во тој контекст, ова прашање апсолутно ги следи стапките на политичките...

(Видео) Ѓоргески: Потегот на МПЦ нема да ѝ се допадне на Руската православна црква

Ова барање нема да наиде на одобрување, посебно не од страна на Руската православна црква, која сите овие години се бореше за воведување консензус за да ја амортизира улогата што ја има Вселенската патријаршија во...

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност го девалвира македонскиот јазик

Законот за двојазичност кој го предлага СДС, македонскиот јазик од официјален, го сведува на ниво на еден од двата службени јазици во државата. Законот за двојазичност го девалвира македонскиот јазик и ја...

Костовски: Македонија станува двојазична држава!

Законот за двојазичност кој го предлага СДС, македонскиот јазик од официјален, го сведува на ниво на еден од двата службени јазици во државата.
Законот за двојазичност го девалвира македонскиот јазик и ја...

26 приведени, 19 објекти затворени во викенд акцијата во Тетово, Велес и Битола

Врз основа на претходно добиени оперативни сознанија дека во голем број угостителски објекти не се почитуваат законските прописи во поглед на функционирањето на правните субјекти, незаконски престој на лица во...

Ѓорѓевски: Писмото до БПЦ обид да се дојде до автокефалност на поинаков начин

Писмото што Светиот синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија (ОА) го испратил до Бугарската православна црква (БПЦ) во кое бара таа да биде нивна црква-мајка ако ја признаат...

ВИДЕО: Викенд акцијата на органите во Тетово

Додека се уште се чекаат официјалните информации за акцијата на МВР и УЈП во Битола, Тетово, Прилеп Битола и Велес, како и неколку други места, МВР објави видео од акцијата во Тетово.
Во видеото се гледаат...

(Видео) „Јадран филм“ на Јутјуб ја објави забранетата сцена од серијата „Македонија“

По серијата препукувања преку медиумите меѓу Агенцијата за филм и „Јадран филм“, денеска на својот јутјуб-канал продукцијата ја објави забранета сцена од серијата „Македонија“.

„После фантастичниот...

Еколошки инцидент: Се излеа нафта од потонат брод во каналот Студнечишта

Денеска во каналот Студенчишта, кој се влева во Охридското Езеро, потона бродот „Мис Стоун“.

Како што велат очевидци од терен, од бродот е излеана нафта низ целиот канал и веќе е стигната до Охридско Езеро...

Бугарски медиуми: МПЦ ќе ја признае БПЦ за своја мајка црква

Бугарската телевизија БНТ во емисијата „Вера и општество“ открива дека Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија на 9 ноември одлучил да ја препознае и да ја признае...

Викенд акција на МВР и УЈП: Тетово - Див запад!

Најголем број проверени локали, како и откриени прекршувања на законите има во Тетово. Од МВР највуваат информации во текот на денот.

ВИДЕО: Нова викенд акција на МВР и УЈП во Прилеп и Битола

Министерството за внатрешни работи во координација со Управата за јавни приходи ноќеска спроведе контрола на повеќе угостотелски објекти во Прилеп и Битола, но, како што велат од МВР, и на други места.

...

Груевски и Заев утре во исто време на суд – првиот обвинет за насилство, вториот за поткуп

Во кривичниот суд во исто време утре на судење треба да се појават премиерот Зоран Заев, кој е обвинет за поткуп и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, обвинет за поттикнување насилство.

Главната расправа...

Трет конгрес на Партијата за движење на Турците

Партијата за движење на Турците (ТХП) денеска ќе го одржи третиот редовен конгрес на партијата. Конгресот ќе се одржи во хотелот „Александар палас“ во Скопје, со почеток во 13 часот.

На конгресот партијата ќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Со синоќешните акции во Прилеп и Битола СДС ги злоупотреби институциите за изнудување пари

Алчноста на Заев, Вицето и Анѓушев нема крај. По нивното доаѓање на власт се формираше ‘Омерта’, агенција за обезбедување, чие име во италијанската мафија подразбира завет за молчење. Почнаа да се палат возила на...