Life

18 август 2017

Секој ден пиев вино,затоа ја доживеав 100 - та година!

Која е тајната на долгиот и среќен живот? Зависи од тоа кого прашувате.

Го изгубила дијамантскиот веренички прстен,по 13 години го нашла, но на најневеројатно место!

Мери Гремс (84) не може да поверува дека морковот растел околу и низ дијамантскиот прстен, за кој таа престанала да се надева дека ќе го најде.

Мажите ширум светот го одбраа најпривлечното женско тело, а резултатот е депресивен

Студијата која имаше за цел да ги анкетира мажите ширум светот за да открие кој облик на женско тело им е најпривлечен покажа прилично депресивни резултати.

Спијте минимум 8 часа ако сакате да имате добра меморија!

Помнењето е многу повеќе од само сеќавање на некои тривијални работи од минатото. Добрата меморија е важна вештина која може да се развива и унапредува.

Седиштата од автобусите за градски превоз пред и по перење

Кога се возиме со автобусите на градскиот превоз, најчесто брзаме да си фатиме место и да седнеме, необрнувајќи внимание врз што всушност седнуваме...

17 август 2017

Овенот бара авантура, девиците забава без обврски, а вагите романтика...

За рибите и лавот авантурите се остварување на соновите. Близнаците и стрелците важат за сериски заводници, а девиците и јарците стануваат мета на заводниците. Летото е во полн ек и погодно за нови љубовни...

Го изневерив сопругот со маж помлад од мене осум години!

Средовечна жена од Британија и мајка на четири деца, се одлучила да се впушти во љубовна афера со маж кој бил помлад од неа осум години, а своето искуство го споделила со јавноста.

Домаќинките изневеруваат најмногу!

Многу фактори влијаат врз тоа дали партнерот ќе не изневери – незадоволство, привлечност од друга личност, одмазда...Новото истражување покажа дека меѓу факторите, кои влијаат на неверството е и професијата на...

Откриен е витамин кој спречува спонтани абортуси и деформитети

Само еден витамин може да помогне да се спречи развој на вродени недостатоци кај ембрионот и бебето, а тој воедно обезбедува и здрава бременост, открија австралиските научници.

Мијте го лицето со минерална вода ако сакате да имате мазна и цврста кожа!

Миењето на лицето со минерална вода е корисно за здравиот изглед на кожата. Оваа метода најмногу ја користат жените од Јапонија кои се познати по добро негуваната кожа и младешкиот изглед.

Поради промена на клима доаѓа до нарушување на менструалниот циклус

Менструалниот циклус кај секоја жена е различен. Но, дали знаете дека некои секојдневни навики значајно влијаат врз нашето тело и можат да предизвикаат големи промени кои се одразуваат и на нашиот циклус?

...

Дизајнер продава селотејп како замена за ремен

Дизајнер продава селотејп за 200 долари, го нуди како алтернатива за ремен

Во Мелбурн се живее најдобро!

Седма година по ред, Мелбурн е прогласен за најдобар град за живот во светот, додека Сиднеј повторно не влезе во првите десет поради стравувањата од тероризам, се наведува во извештајот на Economist Intelligence...

25-годишна девојка цел месец преживувала изгубена во шума

Лиса Терис (25) од Луивил во Кентаки преживеала речиси цел месец целосно сама во шума. Како што се наведува, јадела печурки и диви бобинки, полна е со лузни и каснати места од инсекти, а ослабела 22 килограми. Не...

На бездомните животни им пуштаат класична музика против стрес

Центарот за рехабилитација за бездомни животни, во истанбулскиот кварт Бејликѓузју, има нов метод за да ги смират бездомниците.