Култура

Одблизу со Писателката од Лозана или Марија Лозаноска

Сакам да се ставам во сечија кожа за да сфатам како функционира светот!

На вториот конкурсен рок на Министерството за култура

Награда за 13 нови композиции од областа на класичната музика

Богатство од етнолошки и историски предмети

Кривопаланечкиот музеј ќе има поставки според светските норми

14 јануари 2017

Омилените книги на Бил Гејтс

Ви ги претставуваме книгите во кои најмногу ужива Бил Гејтс. 

Со василичарско оро и палење на маските заврши Вевчанскиот карневал

Зетот, невестата, ѓаволите и глупавите Августи заедно со останатите маскирани, инспирирани од актуелните случувања изминатава година ги посетија вевчанските семејства каде што има име Васил, Василиј. Во...

Само седум проценти од успешните филмови ги режирале жени

Од 250 филмови со најголема заработка во 2016 година, само седум проценти ги режирале жени, што е за два проценти помалку од предходната година, пишува во годишниот извештај на центарот за проучување на жените на...

Емир Кустурица ја носи Моника Белучи во Бeлград

Филмот "На млечниот пат" од режисерот Емир Кустурица, ќе го отвори 45-от Меѓународен филмски фестивал- Фест 2017, кој ќе биде одржан од 24 февруари до 5 март. Овој филм својата премиера ја доживае во...

Баш би сакал сите да сме ексцентрични, така полесно ќе се "познаеме"

"Интересно е кога гледам луѓе кои со задоволство си ги носат S.Series 3 - дизајн во кој левата се разликува од десната патика. Судот дека некој е ексцентричен го даваат луѓето, водејќи се од личната перцепција и...

Том Харди не бил секс симбол, вели имал криви нозе и заби

Актерот, кој ја сними историската хорор серија „Табу" со режисерот Ридли Скот, тврди дека повеќе му се допаѓаат несовршени тела, бидејќи имаат повеќе карактер, па не полага внимание на холивудските критериуми за...

13 јануари 2017

Андријана Јаневска не потсети на заборавените песни во нивен полн сјај

Публиката пред секоја нумера од страна на солистката Јаневска беше запозната со содржината на песната, каде била снимена, кој прв ја испеал, или за кого била посветена..., при што се редеа и добро познатите...

Фасцинантна филхармонија на вода од 800 милиони евра

Поради буџетот и долгата изградба (15 години идејата на хартијата) граѓаните на Хамбург имаа конфликтни емоции за новата зграда на филхармонијата, но се чини дека страстите се смирија, сега кога се е завршено....

"Закон на ноќта" и "Како луди" во кино Милениум

Дејството на филмот "Закон на ноќта" се случува во времето на прохибицијата и го следи подемот на Џои Кофлин, од ситен криминалец до еден од најпознатите гангстери во Америка.

Конкурс за зборникот "Ракописи 40"

Конкурсот ќе биде отворен до 20 февруари 2017 година.

Изложба на фотографии „Липицанци" во Скопје

Изложбата ја отвори амбасадорот на Словенија во Македонија, проф.Милан Јазбец, кој истакна дека таа претставува уникатно, креативно сеќавање на периодот од осамостојувањето на Словенија.

Во 2017 - Македонска Филхармонија, Театар во Струмица, Албански театар...

Според министерката за култура Елизабета Канческа -Милевска продолжуваат и активностите за изградба на Турскиот театар, културно-образовниот центар во Тетово, реконструкцијата на Универзална сала, изградбата на...

Изложба, концерти, поезија и филмови за роденденот на МКЦ

Веќе една година како светот остана без Дејвид Боуви, а честа, но и одговорноста да отсвират трибуте концерт во чест на великанот ќе ја имаат Фолтин „Паднатите од Марс". Концертот е во Денсинг салата „25 мај"....

„Гласот на Јунан" во Скопје и Охрид

Овој музички ансамбл од Пекиншката академија на традиционалната музика на 26 хјануари ќе настапи во Скопје, во Македонска опера и балет, и на 28. јануари во Домот на културата „Григор Прличев" во Охрид.

...

Стартува Вевчанскиот карневал!

Двете василичарски друштва Горна и Долна маала со зетот, невестата, двата ѓаволи, Глупавите Августи и останатите маски инспирирани од актуелните политички и секојдневни случувања во изминатите 12 месеци ќе...