Култура

Интервју со руско-австриската пијанистка Лилја Зилберштајн

Во Охрид ги споив задоволството и работата

18 август 2017

Македонската група „Перија" ја воодушеви публиката во Тулон, Франција

Како што објави тулонскиот локален весник „Стар Вар", со настапот на група „Перија", која беше на поминување низ Тулон, пубиката имаше огромната чест да ја открие прекрасната музика што доаѓа од Македонија....

Поетско читање на Прилепско културно лето

На Поетското читање кое ќе се одржи во ликовниот салон ќе настапат петнаесетина членови на Клубот на литературни творци – Прилеп.

„Охридско лето" се затвара со "Ничија земја"

Сцената е автентична со приказната во претставата бидејќи темата е војна. Самиот простор што и' служел на армијата ќе даде дополнителна симболика на случувањата.

Се снима нова серија со Мајкл Даглас и Алан Аркин

"The Kominsky Method" ќе има 10 епизоди од по 30 минути, кои ќе го прикажуваат животот на Сенди Комински (Мајкл Даглас), поранешен глумец кој некогаш бил славен за кусо време, а сега е ценет холивудски професор...

Леа Римини: Том Круз е дијаболик!

Глумицата и поранешен саентолог Леа Римини на социјалната мрежа Редит одговараше на прашања по повод својата документарна серија „Leah Rеmini: Scientology and the Aftermath". Еден член на таа мрежа ја прашал дали...

17 август 2017

Врбјанска Чука откри ексклузивни и луксузни остатоци од неолит

"Во рамки на ископувањата се потврди постоење на пет неолитски градби во простор од 300 метри квадратни. Во една од градбите беа констатирани дури шест стопански структури и десетина камени мелници за обработка...

Леонардо ди Каприо ќе го глуми Леонардо да Винчи

Славниот актер и неговата продукциска компанија "Appian Way" ги откупиле правата за филмската адаптација на сеуште необјавената биографија за познатиот уметник напишана од страна на Волтер Ајзаксон. Според...

Песни и игри на „Пображење" во Вевчани

Во рамки на фестивалот оваа година ќе се одржи и работилница за традиционално пеење предводена од Велика Стојкова - Серафимовска, етномузиколог при Институтот за фолклор „Марко Цепенков" во Скопје.

Концерт на групата „Пандеиро" на плоштадот Мајка Тереза

Составот во кој членуваат Билјана Ѓошевска - вокал, Петар Ренџов – гитара, Кире Кузмановски – флејта, Горан Гешовски – бас и Арсо Јаневски – ударалки, ќе се обиде да ги плени слушателите кои вечерта ќе бидат...

Приказна за големата авантура на хрчакот „Рафи" премиерно во Македонија

Приказната се одвива околу малиот хрчак по име Рафи, куќно милениче на 8-годишниот Семи и подарок од неговиот татко. Рафи ќе се разболе од срце, ќе го украдат, а неговата потрага набрзо ќе стане одисеја на Семи...

Роберт Музил и дуото Алиада пред охриѓани

Изложбата објаснува колку многу „катастрофата на Европа" го формираше делото на Музил. Изложбата се состои од аудио и видео-станици за слушање, и дела на панели.

Изложби, концерти и Денови на Ростковски...

Во 19:30 часот во организација на ДЛУБ ќе биде отворена изложбата на Слободан Рајчевски, а во 20 часот во КЦ Магаза и изложба на ликовни дела и уметнички фотографии „Портрет низ призмата на ликовните уметници и...

Ретроспективна изложба на копаничарот Раде Костовски

На ретроспективната изложбата, 20 години творештво ќе бидат преставени четириесеттина дела: скулптури, икони, плочи со флора и фауна и ситен мебел.

По грешка емитувана една од новите епизоди од „Игра на тронови"

Шестата епизода наводно на претплатниците им била достапна еден час, пред да биде отстранета, што било и повеќе од доволно да биде споделена на Редит, Јутјуб и на други стриминг сервиси.

Ема Стоун ја предводи листата за најплатена актерка во светот

На второ место е актерката Џенифер Анинстон, со приходи во износ од 25,5 милиони долари. Серијата „Пријатели" продолжува да носи приходи на 48-годишната актерка, која исто така е рекламно лице на флаширана вода „...