Култура

4 ноември 2017

Во Кавадарци се одржа Младински филмски фестивал

Со проекција на осум кратки филмови од млади режисери од Македонија синоќа во Домот на културата „Иван Мазов Климе" од Кавадарци се одржа Младинскиот филмски фестивал.

3 ноември 2017

Блескаво отворање на изложбата „Петар Мазев, 90 години од раѓање“

Реки народ од сите страни пристигаа во објектот на влезот во Чаршијата. По проценка од Институцијата вечерта продефилираа над 3000 посетители. Објектот цели три часа беше преполн во сите сали, по што со пригоден...

Блескаво отворање на изложбата „Петар Мазев, 90 години од раѓање“

Реки народ од сите страни пристигаа во објектот на влезот во Чаршијата. По проценка од Институцијата вечерта продефилираа над 3000 посетители. Објектот цели три часа беше преполн во сите сали, по што со пригоден...

ПАРИЗ: Секс со куче уметност, туристи згрозени! (Видео)

Доместикатор  "уметничко дело" на контраверзниот холанѓанец Јапа Вана Лишута...

1 ноември 2017

Јадранфилм: Владата е погрешно информирана за парите

Главниот продуцент на играната серија „Македонија",Винко Грубишиќ, преку соопштение реагира на последните информации објавени во јавноста за проектот.

– Јасно е видливо дека некој од свои причини на сосема...

Никола Ристановски награден за улогата на Иванов

На 25. Меѓународен театарски фестивал на класици „Вршачка театарска есен", Србија, актерот Никола Ристановски ја доби наградата најдобар актер за улогата Иванов во истомената претстава, продуцирана од Народно...

29 октомври 2017

Освен Водоча и Вељуса, никој не го знае археолошкото богатство на Струмица

Римската терма кај Бања Банско, која потекнува од 3. век и сведочи за доцно римското термално лекување, средновековната базилика „Св. 15 Тивериполски маченици" посветена на почетоците на христијанстово во овој...

Редици за Ведрана Рудан на белградскиот Саем на книгата

Белградскиот саем на книгата е единствен од таков вид во овој дел од Европа, а можеби и пошироко. Еднонеделниот Саем на книгата привлекува стотици илјади публика и љубители на пишаниот збор, но и интересни и...

Ранохристијанска црква откриена на археолошкиот локалитет Манастирче

Археолози од Заводот за заштита на споменици и Музеј на град-Штип и од Археолошкиот музеј на Македонија открија ранохристијанска црква на археолошкиот локалитет Манастирче кај штипското село Чардаклија, во...

Македонските издавачи подарија 400 книги за Македонците во Србија

На најголемата манифестација на книжевноста и културата во регионот, 62. Белградскиот меѓународен саем на книгата на кој годинава учествуваат 450 излагачи од Европа и светот, по повеќе години пауза се...

27 октомври 2017

Стјуардеси, 100-та изведба во Театар Комедија

На сцената на Театар Комедија утре, 28 октомври, со почеток од 20 часот ќе се одигра 100. изведба на претставата „Стјуардеси" од Марк Камолети.

„Стјуардеси" премиерно беше изведена на 6 декември 2013 година и...

26 октомври 2017

Награда за нашиот документарец Езеро од јаболка

Документарниот филм „Езеро од јаболка", кој е поддржан од Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Швајцарската агенција за развој и соработка ја доби главната награда за документарен филм за животна...

Со концертот „Нов почеток“ на пијанистот Дино Имери почна новата сезона на Македонската филхармонија

Со овации и долги аплаузи беа поздравени македонскиот истакнат пијанист Дино Имери, оркестарот и маестро Борјан Цанев, по синоќешниот концерт со кој свечено почна новата концертна...

„Оревокршачка” на мраз распродадена, закажана и втора претстава

Поради големиот интерес за претставата „Оревокршачка" на мраз, која ќе се одржи на 4 декември 2017 година со почеток во 20 часот, организаторите, „Прагма продукција", се одлучија и за...

„Џипси кингс“ со новогодишен концерт во Скопје

Една од најуспешните светски атракции „Џипси кингс" на 22 декември ќе одржи новогодишен коцерт во Скопје, како второ издание на настанот „All you need is love" на Авалон продукција....