Кујна

2 февруари 2018

Само една чаша од овој напиток ќе ви даде енергија за целиот ден

Овој напиток е идеална замена за секој оброк кој досега сте го појадувале. Да подготвите супер здрав и интересен пијалок без да потрошите многу пари е полесно отколку што мислите.

...

Палачинки од интегрално брашно, и тоа какви!

Палачинките секогаш можат да бидат убава слатка делиција за нашите сетила. Можеме во нив да уживаме за појадок, за ужинка или како прекрасен десерт после некоја лесна вечера. Не размислувајте секогаш дали треба да...

31 јануари 2018

Пијте само 2 чаши дневно и за 14 дена ќе имате рамен стомак!

Насобраните килограми особено на пределот на стомакот се проблем за голем број луѓе кои бараат решение за тоа, но без некој голем успех.

Во потрага по...

29 јануари 2018

Волшебна напивка ги топи килограмите додека спиете или седите

Без премногу напорни тренинзи, ослободете се од вишокот килограми со помош на лековитите својства на циметот и медот.Сок кој согорува стотина калории додека вие седите и читате?...

28 јануари 2018

Го имате дома, а не знаете дека лечи се: Најздравото нешто кое може да го внесете во телото

Иако фармацијата напредува постојано, луѓето се уште се лекуваат и со природни домашни лекови, кои се моќни и ефикасни.

Меѓу овие лекови спаѓа и...

26 јануари 2018

Тајната на саревските ќебапи. Најдобрите

Сараевските ќебапи станаа препознатлив бренд во светот и долго време се крие начинот на нивна подготовка, односно тајниот рецепт за традиционален сараевски ќебап, оној кој го купуваме во чаршија во Сараево.Зборот...

22 јануари 2018

Тиква и чили. Совршено природен пар

Одличен и вкусен рецепт за сите оние кои повеќе сакаат вегетаријанска храна, а исто така се љубители на луто!

Состојки

1 кромид

1 морков

1 бабура

1 лажичка маслиново масло

2-3...

17 јануари 2018

Искористете ја сезоната: Печени костени во рерна

Највкусните костени се печат на жар или на печка на дрва. За оние кои ги немаат овие услови еве рецепт како се печат во рерна. Ова впрочем и не е некој рецепт само прилагодување кон...

10 јануари 2018

Кој мед за што се употребува

Не е спорно колку е важен медот и неговата примена во народната медицина, но полесно е доколку знаеме и кој мед за што се употребува.

8 јануари 2018

Непознати факти за печурките

Печурките се исклучителна храна, нискокалорична и здрава. Овие нешта за печурките сигурно не сте ги знаеле. Прочитајте, проучете и направете печурките да бидат редовно на вашето мени.

7 јануари 2018

Лосос и ракчиња - Њу Орлеанс

Лосос на тава со путер и мед, ракчиња на путер со зачини. Подготовката трае околу половина час.

Најпрво, во тава стопете го путерот и додадете мед. Парчињата лосос зачинети со сол и бибер пржете ги околу 10...

Зимница од замрзнувач... може, но само вака

Здравиот и цврст есенски зеленчук може да ви се најде на трпезите во текот на целата зима, па и рано на пролет, доколку го замрзнете. За замрзнување на зеленчукот има правила, кои ако ги почитувате, нема да ви...

6 јануари 2018

За среќа и бериќет: Овие јадења треба да ги има на бадниковата вечера!

Велат дека на овој ден птиците престануваат да пеат, лисјата на дрвјата престануваат да треперат, а водите во реките престануваат да течат. Според традицијата на трпезата на Бадник треба да има непарен број јадења...

2 јануари 2018

Домашна паштета три во едно

Паштета која не содржи конзерванси, можат да ја јадат деца

1 јануари 2018

Рецепт за Тирамису според Софија Лорен

Тирамису е италијански десерт, а во книгата „Рецепти и Мемоари", славната актерка Софија Лорен дала и рецепт за овој десерт.

СОСТОЈКИ:180 гр маскарпоне сирење80 гр црно чоколадо3 јајца5 лажици шеќер40...