Кујна

5 март 2018

Незаборавен залак: Нутела тирамису десерт

За овој италијански рецепт ви е потребно:  2 шолји слатка павлака за готвење, 2 шолји маскарпоне, ванилин шеќер или екстракт од ванила, 2 жолчки, 2 лажици шеќер, 2 шолји Нутела, 2/3 шолја полномасно млеко, 12...

Здрав и диетален: Хроно леб со 3 вида на брашно

Потребно ви е 300гр пченично интегрално брашно ,150гр јачменово интегрално брашно, 50гр  интегрално брашно од хељда, 450мл вода, 3 лажици маслиново масло, 1 лажиче сол, 1 пециво1/2 лажиче сода бикарбона. 

Се...

27 февруари 2018

Без пржење и маснотии, совршено меки и вкусни крофни

Потребно ви е: 550 грама брашно, 250 грама млеко, 25 грама квасец, 50 гр шеќер, една кесичка ванилин шеќер, 4 жолчки, 50 грама маргарин, прстофат сол, 300 грама мармалад по ваша желба и 50 грама шеќер во прав.

...

25 февруари 2018

Провeрено: Полнети пиперки со ориз печурки

Состојки:1 лажица маслиново масло2 лажици доматно пире1 морков, исечен на коцки1 кромид, ситно исечкан250 г мелено месо1 чаша ориз¾ чаша вода8 големи пиперки, можете и со бабурибрашносол и бибер по...

22 февруари 2018

Американски леб без квасец

Исхраната со леб без квасец ќе ви помогне да одржите ниско ниво на квасци во организмот, што значи видлива разлика и побрување на проблемите со стомакот, а исто така и кандидата ќе ја ставите под контрола....

10 февруари 2018

Газирана минерална вода? Благодарам - не, штетна е

Оние кои не сакаат да пијат обична вода, најчесто си купуваат газирана вода за која многумина би рекле дека и те како штети на здравјето.

Чудо на природата: Оваа билка го штити мозокот од мозочен удар и невродегенерација

Рузмаринот не е само зачинска билка која им дава посебен вкус на јадењата, туку и билка која го штити мозокот.

Неговата активна супстанца наречена...

8 февруари 2018

Добро печена мисирка, мека и вкусна

Заврши долгата сезона на празници и слави, а со тоа и време да се мисли на убав ручек без тешкото јадење со јанешко или прасечко емсо. Време за печена мисирка. Но, она што е најважно е дека со овој рецепт ќе...

5 февруари 2018

Зошто некои пуканки остануваат неиспукани

Магазинот Бизнис Инсајдер одговори на прашањето зошто некои пуканки остануват неиспукани.

Работата е во тоа што обвивката на зрната за пуканки е отпорна на влага – изјавила Хелен Церски автор на книгата "...

4 февруари 2018

Свежа салата од зелка и...!

Во подготовка на оваа салата битно е  јаболкото да се подготви непосредно пред сервирање.

Спанаќ со леќа

Не е лошо  да се замени оризот, особено ако се знае самата леќата содржи големо количество на природно железо.

Чипс, помфрит, маргарин... сето тоа наскоро ќе биде забрането

Дали и вие уживате во чипсот, пофритот и сите останати прехранбени продукти подготвени со пржење? Наскоро овие продукти ќе бидат забранети!

Сите овие продукти содржат транс масти кои наскоро ќе бидат...

3 февруари 2018

Најздрав леб на свет кој можете да го подготвите сами!

Леб без брашно е еднакво нутритивен како и другите пекарски производи, но и богат со протеини, витамини...

2 февруари 2018

Само една чаша од овој напиток ќе ви даде енергија за целиот ден

Овој напиток е идеална замена за секој оброк кој досега сте го појадувале. Да подготвите супер здрав и интересен пијалок без да потрошите многу пари е полесно отколку што мислите.

...

Палачинки од интегрално брашно, и тоа какви!

Палачинките секогаш можат да бидат убава слатка делиција за нашите сетила. Можеме во нив да уживаме за појадок, за ужинка или како прекрасен десерт после некоја лесна вечера. Не размислувајте секогаш дали треба да...