Коментари

15 мај 2016

Деменција

На 5 јуни (денот кога ние закажавме избори) во 2004 година на неговиот ранч Бел Ер почина Роналд Реган. Поранешен гувернер на Калифорнија и американски претседател во два мандата, од 1981 до 1989 година.

...

24 април 2016

Не

Ќе излезе ли Македонија од оваа криза. Да. Секако дека ќе излезе но, дали по излезот ќе биде оваа Македонија, или нешто сосема друго и безлично... тоа ќе видиме.Собранието е распуштено. Петре Шилегов жали поради...

5 март 2016

Омраза

Науката кажува дека омразата не е дел од природата, таа е производ на човековиот ум. Неговиот извитоперен дел, одраз на неговата немоќ да најде во себе љубов, креација и амбиција. Признавање на сопствената...

21 февруари 2016

Карлеуша

Мачорот Ван Хојте, оној што пушта политички пораки и пропаганда од својот Твитер профил, ноќта од сабота кон недела се огласи: нема избори на 24 април. Го соопшти тоа пред да биде објавен ставот на Европската унија...

14 февруари 2016

Мортиша

Се огласи и Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Појавата не беше изненадување бидејќи Зоран Заев, обвинето лице на привремена работа шеф на СДСМ, го најави настапот неколку пати претходно. Како што е ред.

...

7 февруари 2016

Пушење

Кој се надеваше на вакво финале на минанта недела. Никој.

Катица ја фатија на дело во четири тешки законски далавери. Нема записник од наводно примените телефонски разговори од Заев; нејзини обвинители им се...

31 јануари 2016

Турско-руска војна

Минативе неколку дена Турција ги обнови острите реторики кон Русија. Турскиот претседател Ердоган објави дека руски борбен авион Су-34 влегол на територијата на Турција.

Согласно интензитетот на летови над...

10 јануари 2016

Кривопаланечка бб

Некогаш беше „Бихаќка". Тоа е она време кога СДСМ се уште се шлепуваше на партизанското минато, и кога државотворните комунисти изумираа, а комуњарите настапуваа. Им го наследија дуќанот, ама не и занаетот.

...

27 декември 2015

Избор

За среќа, Нова година не е дел од Договорот од Пржино, па СДСМ не може да услови нејзино доаѓање како еден од главните услови за да се појават на избори. Па така, Нова година ќе биде еден од настаните кои не...

20 декември 2015

Лична карта

Зошто Бранко Црвенковски, иницијатор и еден од неколкутемина автентични основачи на СДСМ, дозволува ваков крај на неговата партија. Толку ли е голем неговиот гнев и повредената суета кон овие што сега имаат визит-...

13 декември 2015

Чудо

Откако загубија се што може да се загуби во политиката, на Заев и Шекеринска им преостанува само уште да влезат во Големиот брат, и да се пробаат таму.

Шилегов ни таму не го примаат заради високиот притисок и...

29 ноември 2015

Босфор

Дали турското соборување на рускиот воен авион е почеток на нова светска војна, се прашува Си-Ен-Ен во својот коментар за овој настан. И настаните околу него.

Ако се погледне низ бројки, дека во воените...

8 ноември 2015

Петинг

Под надворешна присила која во Македонија не е видена од Рамковниот во 2001 година извршена е примена на договореното од Пржино, па потоа доградено и дополнето со нови барања на СДСМ и дипломатите. Сила голема....

25 октомври 2015

Тестамент

Од првото утро, кога почнува да чука саатот што не следи се до крај... од тој ден, па се понатаму, секој од нас го пишува својот тестамент. Буква па збор, страна по страна, го носи теретот на она што секој од нас...

11 октомври 2015

Црвено

Ние, сега и овде, ја пишуваме историјата на Македонија. Да. Кој го гледа тоа, разбрал, кој не ќе му се појасни потоа, кога оваа сегашна историја ќе ја чита некаде. Македонија, каква што ја познаваме, можеби веќе...