Економија

19 март 2018

Тинекс чекор пред другите и со логистиката

Нестор Печевски својата професионална биографија ја гради низ различни работни искуства сè до 2004 година, која се покажува како клучна година за неговата кариера. Имено, во 2004 година тој се вработува во...

Дизелот поевтинува, непроменета цената на бензинот

Малопродажните цени на „евродизелот“ и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат 0,50 денари за литар, а цените на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ остануваат исти, соопшти Регулаторната...

Кожувчанка од половина литар со арома на лимон

Кожувчанка ДОО, како компнанија, во Република Македонија, важи за една од компаниите што секогаш ги следи светските трендови, се надградува и подобрува во поглед на квалитет и новитети.

Така, сега, Кожувчанка...

18 март 2018

Владата ќе го менува моделот за осигурување на земјоделските поседи

Државата и натаму ќе финансира 60% од премијата за осигурување на земјоделските поседи, но потребно е да се подигне свеста за потребите и придобивките од осигурувањето кај земјоделците. Ова денеска го порача...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е единствена партија која се фали со рејтинг каде нема поместување

Начинот на кој што СДСМ ги потценува граѓаните е навредлив, реагираат денеска од ВМРО-ДПМНЕ на соопштението од владејачката СДСМ, истакнувајќи дека партијата на Заев е единствена партија што се фали со рејтинг каде...

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија и Грција со интерконектор. За оваа цел се вршат консултации меѓу работна...

17 март 2018

„Блумберг“: Меѓу петмината најбогати луѓе во светот нема Европејци

Меѓу петте најбогати луѓе во светот веќе нема милијардери од Европа, соопшти агенцијата „Блумберг“.

Претставниците на Стариот континент испаднале од првата петорка, бидејќи францускиот магнат Бернард Арнолт...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години ги манипулираше стечајците, а новата влада го решава проблемот 

ВМРО-ДПМНЕ за цели 11 години владеење имаше бројни можности да го реши статусот на стечајните работници но наместо тоа, опозициската партија ги манипулираше стечајците, реагираат денеска од владејачката СДСМ на...

СДСМ предизборно ги изманипулира стечајците, обвинува опозицијата

СДСМ предизборно ги изманипулира стечајците. СДСМ вети решавање на проблемот на стечајците во првите 6 месеци по доаѓање на власт. Помина скоро една година, а проблемот на стечајните работници сè уште не е решен. ...

Николовски: Работиме на изнаоѓање трајно решение за брашното

Македонија преку Мешовитиот комитет работи на изнаоѓање трајно и систематско решение за увозот на српското брашно, вели министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски.

Во врска со...

Србија најавува контра мерки ако не се најде трајно решение за брашното - рокот е до 14 април

Ако до 14 април не се најде трајно решение за извозот на брашното во Македонија, Србија ќе воведе контра мерки, соопшти денеска министерот за трговија, туризам и телекомуникации Расим Љајиќ.

Гостувајќи во...

СДСМ: Со измените на законот обезбедена е егзистенцијата на околу 5.000 стечајци

Усвоените измени на Законот за стечајци го прошируваат опфатот на лица кои ќе добиваат месечен надоместок со што се решава долгогодишниот проблем на околу 5.000 стечајци. Покрај веќе обезбедената егзистенција за...

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед ги одразува оценките на „Стандард и Пурс” за балансирани ризици помеѓу...

16 март 2018

Државата ќе субвенционира плати - 18.000 денари по лице

Стапката на невработеност лани изнесувала 22,4%, што во споредба се 2016 та е пад за 1,3 процентни поени, објави државната статистика. Најмногу лица кои не можат да најдат работа се на возраст од 25 до 49 години...

Од денес официјално започнува продажбата на најновите Самсунг Галакси С9 и С9+ во Македонија

По официјалното претставување на новите Самсунг Галакси С9 (Samsung Galaxy S9) и С9+ (S9+) паметни телефони во Македонија, компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) денес го најави почетокот...