Економија

16 декември 2017

ПРВ ПАТ ВО МАКЕДОНИЈА: Систем за предупредување од поплави

Валандово предвреме ќе ја открива опасноста од можни поплави. Преку изградба на систем за превенција и рано предупредување општината ќе ги превенира поплавите кои во изминатите години беа причина за сериозни...

Како цената на црното злато влијае на политичко - економската слика на светот

Промените на цената на нафтата се поврзани со светската економија и често се сметаат за причина за инфлација и рецесија. Причината за пораст на цените на нафтата на светскиот пазар од крајот на Втората светска...

ПАРНО: Колку грееш - толку плаќаш, ама плус и за мерачите!

Граѓаните ќе плаќаат парно колку што потрошиле, а не по квадратура. Ова го предвидува новиот Закон за енергетика. Експертите објаснуваат дека со ова домаќинствата сами ќе регулираат дали сите радијатори ќе им...

„Фич“ и „Стандард Пурс“ го зголемија кредитниот рејтинг на Србија

Агенциите за оцена на кредитниот рејтинг „Fitch Ratings“ и „Standard and Poor’s“ го зголемија кредитниот рејтинг на Србија од „ББ минус“ на ниво „ББ“, со стабилни изгледи за унапредување, соопшти Министерството за...

Успешно одржан првиот Иновативен камп во Македонија

Ефикасно решение како да се намали сметката за електрична енергија е победничката иновација на еднодневниот Иновативен камп – натпревар на средношколци во претприемачки вештини, одржан во организација на Џуниор...

15 декември 2017

Презентиран нов меѓуграничен проект на Македонија и Албанија во Дебар

Македонија и Албанија ќе реализираат проект со средства на ЕУ за развој на аграрот. Во Дебар денеска беше презентирана меѓугранична Проект – студија на Македонија и Албанија во сферата на Агробизнисот.

...

2,7 милиони евра е највисоката годишна бруто плата исплатена лани во приватното здравство

Највисоката бруто плата во Македонија лани била исплатена на скопјанец вработен во приватното здравство- 2,7 милиони евра на годишно ниво, додека највисокиот бонус од работен однос за цела година бил 416 илјади...

„Рајанер“ со понуда за избегнување на божикни нарушувања на летовите

Нискобуџетната авиокомпанија „Рајанер“ соопшти дека е подготвена да ги признае пилотските синдикати, во обид да го избегне нарушувањето на летовите во текот набожикниот период.

Пред неколку дена, 79 пилоти со...

Работниците се изборија, „Фени“ в понеделник ќе бира ново синдикално раководство

Кулминира незадоволството од сегашното раководство на синдикалната организација на кавадаречки „Фени индустри“. Сопирање на обидите за штрајк, злоупотреба со огревното дрво преку Синдикатот, притисоци во корист на...

Манчевски: Интернетот е алатка во правец на обезбедување директна демократија

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски имаше обраќање на СИГМА министерската конференција насловена „Добро деловно јавно управување, сервис за граѓаните и бизнисите“, која на 13-ти...

Лани највисоката годишна бруто плата 2,7 милиони евра, исплатена во приватното здравство

Највисоката годишна бруто плата во Македонија лани е исплатена во приватното здравство и изнесува 167.786.446 денари (2,7 милиони евра), а 25,6 (416.000 евра) милиони денари е...

„Волт Дизни“ го купи „Фокс“ на Мердок за 52 милијарди долари

„Волт Дизни“ се согласи да го купи најголемиот дел од бизнисот на 21 век, „Фокс“ за 52,4 милијарди долари, во договор што двете компании велат дека ќе се натпреваруваат во медиумската индустрија што брзо се менува...

Маркетите уште сега ги качија цените

Путерот, сирењата, кашкавалот, некои видови млеко и месо, сувомесни производи, паштети, слатки и серија други намирници со кои домаќинствата секојдневно ги полнат корпите во маркетите, веќе цел месец имаат нови,...

Министерот Шапуриќ во работна посета во Гевгелија

Минстерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување инвестициска клима за домашни компании Зоран Шапуриќ вчера беше во посета на Општина Гевегелија, каде оствари средба со градоначалникот Сашо Поцков.

...

Хрватска и Бугарија залутале во Европската унија

Хрватска и Бугарија се единствените членки на ЕУ каде што куповната моќ на граѓаните е за 40 отсто пониска од просечната куповна моќ во ЕУ.

Паритетот на куповната моќ во Хрватска веќе три години се држи на 59...