Cult

20 јануари 2018

Смрт како порачана

 Мерлин Монро е една од најголемите икони на филмот од дваесеттиот век. Лик кој го надминува филмот кому се посветила, модата и гламурот од кој била зависна, сексот и пороците на кои им робувала...

19 јануари 2018

Нафтата владее: Од Рокфелер до ИСИС

 Милиони луѓе, особено од земјите кои не се богати, посакуваат решение во еден миг, за се одеднаш - еден ден и кај нив да биде пронајдена нафта, да живет и уживаат како богатите во Катар, Кувајт, Саудиска Арабија...

18 јануари 2018

Предавството и последните денови на Че Гевара

Нема политички лик, легенда слична на Че - обожаван од комунистите, мит кај западниот свет, меѓу Американците и Европјаните, но и Русите... само еден е тоа: Ернесто Че Гевара!...

17 јануари 2018

Темната страна на месечината

На 21 јули 1969 година, во 02 часот и 56 минути по источноамериканско време (УТЦ) американскиот космонаут Нил Армстронг стапна на Месечината, и ја изговори реченицата: "Ова е мал чекор за...

12 јануари 2018

Кој ќе го разбере него, ја разбрал Русија

"Чувствивам дека нема жив да го дочекам јануари. Ако бидам убиен од обични завереници, некој од моите браќа селани, нема за што да се грижите и ќе владете уште сто години. Но, ако умрам од рака на некој од...

Допир со божествената моќ. Толку далеку од сите, а толку блиску до небото

Тесла е тајна. Ретко видена големина, со скриена биографија, и нераскажана приказна за еден од најголемите умови на денешниот свет, онаков каков што сега го знаеме. Владимир Пиштало...

Лејди Ди. Живот на прицеза, и мистериозен крај на љубовница

Таа е медиумска звезда од историски размери, создавана за да биде тоа, но тоа и да остане по смртта. А принцезата Дајана, или Лејди Ди, умре млада, почитувана како ретко кој член...

26 декември 2017

Создаден од сон и патувања, за потоа да сонуваат оние кои го читаат

Што е тоа толку привлечно, култно и мангупски во цртаниот јунак Корто Малтезе штом со таква моќ, веќе со децении, на него се лепат цели генерации. И, остануваат залепени од средношколци до урбани...

11 декември 2017

Кога некој е волшебник, од обичното да создаде возвишено. Да создаде поп арт

Постојат луѓе кои или ги сакате, или ги мразите. Нема средина, или незаинтересираност. Енди Ворхол е еден од нив.

Енди Ворхол (Andy Warholе) е еден од оние кои го менувале...

Секој има свој почеток, па така и Бјело дугме. Но, тие немаат крај

Во април 2011 година, на Универзитетот Колумбија во САД, е одржана проекција на филмот Бјело дугме. Прикажан е на Хариман институтот за европски студии, и тоа е прва проекција на филм од просторите...

Шафхаузен, господски часовник

Велат дека овие години се клучни за иднината на класичните, механички часовници. Доколку ја преживеат инвазијата на пластичните мерачи време, Смарт воч, Apple Watch поврзани со...

Зошто Чарли Чаплин бил несреќен, и суров кон жените

Чарли Чаплин (Charles Spencer Chaplin) е лик кој по својата слава и општопознатост и препознатливост е рамен на ликовите на Ајнштајн, Че Гевара, Стив Џобс, Наполеон, Мерлин Монро...

10 декември 2017

Дали шпионите ги излажаа Буш и Блер, а потоа бевме прелажани сите

Нападот врз Ирак во март 2003 година го изведоа САД, помогнати од воените сили на Велика Британија. Тој, формално е извршен за да се спречи развој и употреба на хемиско и биолошко оружје со кое, наводно, располагал...

БНД - дете од брак помеѓу Вашингтон и генералите на Вермахтот

Нацизмот загуби, но не и нацистите. Многумина од нив, иако имале офицерски и влијателни улоги во германската нацистичка армија за време на Втората светска војна, по војната бea слободни и политички активни. Некои...

Лаки Лучиано – човекот кој го определи крајот на Втората светска војна

На 8 февруари 1962 авионот кој леташе на релација Неапол - Њујорк слета на њујоршкиот аеродром. Истоварен е ковчег, кој потоа ќе биде превезен на гробиштата Свети Јован. Kовчегот е закопан во семејната гробница...