Балкан

14 декември 2017

Дачиќ: Политиката на Хрватска се сведува на антисрпска хистерија

Хрватска никако не излегува од автомобилот во кој е влезена, а тоа значи дека целата нејзина политика кон Србија е сведена на антисрпска хистерија, смета шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ.

...

ЕП го поддржа влезот на Хрватска во шенген зоната

Европскиот парламент на пленарна седница во Стразбур го поддржа влезот на Хрватска во шенген зоната. Според очекувањата на хрватските европратеници, тоа би можело да се случи веќе во 2019 година, пренесуваат...

13 декември 2017

ЕП поддржа влез на Бугарија и Романија во Шенген зоната

Мнозинството парламентарни групи во Европскиот парламент ја поддржаа Резолуцијата со која се бараа Бугарија и Романија да станат членки на Шенген зоната. Против, таквиот став беа само парламентарните групи на...

Хашкиот трибунал расправаше за ослободувањето на Шешељ

Хашкиот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија одржа рочиште по жалбата на Обвинителството, кое ја спори ослободителната пресуда за лидерот на Српската радикална партија (СРС), Војислав Шешељ. Toj...

Ердоган: Светските сили да го признаат Ерусалим за главен град на Палестина

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика денеска светските сили да го признаат Ерусалим за главен град на Палестина и порача дека САД би требало да ја поништат одлуката за признавање на тој град како...

Сервер: По долго време Балканот повторно стана проблем

Американскиот експерт за Балкан, Даниел Сервер излезе истакна дека Балканот е повторно истакнат како проблем во поглед на стабилноста во новата брошура издадена од американска невладина организација. Сервер...

12 декември 2017

Дојавата за бомба во „Делта сити“ во Белград била лажна

Полицијата не пронајде експлозивна направа во трговскиот центар „Делта сити“ во Белград и утврдено е дека дојавата за бомба била лажна, соопшти српското Министерство за внатрешни работи.

Доцна попладнево...

Евакуација во трговски центар во Белград поради дојава за бомба

Трговскиот центар „Делта сити“ во Белград е евакуиран по дојава за бомба, објави Б92.

На местото се пристигнати припадници на специјалните единици.

„Блиц“ објави дека според нивни сознанија станува збор...

Истанбул за пет години ќе го добие својот „втор Босфор“

Истанбул за пет години би требало да го добие својот „втор Босфор“ кога се планира и завршувањето на проектот „Канал Истанбул“, кој ќе ги поврзува Мраморното и Црното Море. Поради неговата грандиозност, уште при...

Избран нов директор на СЕЛЕК

Снежана Малеева од Република Бугарија со тајно гласање, денеска беше избрана за нов генерален директор на СЕЛЕК, на 16-тиот состанок на Советот на СЕЛЕК, кој се одржа во Букурепт, Романија. На состанокот...

Зоран Заев од Приштина: Не треба да се заборави дека Србија е наш сосед!

Зоран Заев денеска е во прва официјална посета на Косово

Невреме над Балканот: Словенечкиот премиер принуден да го откаже летот за Париз

Словенечкиот премиер, Миро Церар, бил принуден да го откаже патувањето во Париз, каде што денеска се одржува состанок за климатските промени, поради силните ветришта кои дуваат во Љубљана.

Од кабинетот на...

Грабар Китаровиќ: Агресорот не беше Хрватска, туку Србија на Милошевиќ

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ изјави дека Хрватска не била агресор во војната во 90-тите и дека нејзина цел било да се одбрани од Србија на Милошевиќ.

„Како претседателка на Хрватска...

Од 123 објекти на поранешна СФРЈ, за 51 се бара решение

Мешовитиот комитет за сукцесија, составен од претставници на Македонија, Србија, Словенија, Хрватска и Босна и Херцеговина, утре ќе одржат состанок во Белград, изјави претставникот на...

Снежна бура и силен ветер во Босна и Херцеговина, големи материјални штети

Делови на Босна и Херцеговина од синоќа се зафатени со снежна бура и силен ветер, кои предизвикаа голема материјална штета.

Од јачината на ветрот...