Балкан

20 март 2018

Уште еден свештеник е уапсен во Србија поради дрога

Полицијата во Краљево синоќа го уапсила С.М. (26) свештеник од Крушевац, кај кого пронашла 52 грама марихуана и 55 грама амфетамин, пренесе Б92.

На свештеникот му е одреден притвор, а полицијата истражува...

Косово смета дека е време да аплицира за Советот на Европа

Заменик косовскиот премиер Енвер Хоџај изјави дека Косово мора што побрзо да аплицира за членство во Советот на Европа.

„Дојде време да поднесеме пријава“, рече Хоџај и додаде дека процесот за прием во...

Во морето кај Хвар и Вис најдени 200 килограми марихуана

Хрватската полиција соопштила дека изминатите денови во морето кај Вис и Хвар била пронајдена значителна количина на марихуана. На јужната страна од Хвар вчера биле пронајдени два пакети со марихуана, потопени во...

19 март 2018

Хрватска и Србија под снег , студениот бран доаѓа кон Македонија

Цела Хрватска побеле денеска по обилните врнежи на снег кои формираа покривка од 20-тина см во одредени места.Снежен бран се очекува од вечерва и во Србија. 

Како што јавуваат хрватските медиуми најмногу снег...

Ниту еден западен лидер не му ја честиташе победата на Путин

Рускиот претседател Владимир Путин, денеска доби голем број честитки по повод победата на претседателските избори, но се уште нема ниту една честитка од европските лидери.

Портпаролот на канцеларката Ангела...

Европол: Речиси 30.000 потенцијални терористи во Европа

Директорот на ЕВропол Роб Вајнрајт изјави во Софија дека околу 800 луѓе од Западен Балкан се бореле на страната на Исламска држава во Сирија и Ирак и предупреди дека околу 30.000 потенцијални терористи се наоѓаат...

Брачна двојка од Црна Гора убиени во Еквадор

Црногорските државјани Фадил Качаниќ (64) и неговата сопруга Фатима (63) се убиени во Еквадор, пренесува РТЦГ. Црногорецот бил убиен со огнено оружје, додека неговата сопруга била усмртена со тап предмет по главата...

Нов скандал со белгиско расипано месо во Косово

Белгиските медиуми објавуваат дека освен белгиската фирма Вевиба, уште една белгиска фирма, Валомел извезувала расипано месо на Косово.

Новинарската...

Јеремиќ: Вучиќ води тајни преговори со косовското раководство

Претседателот на Српската народна партија и поранешен министер за надворешни работи на земјата, Вук Јеремиќ, изјави дека српскиот претседател Александар Вучиќ води тајни преговори со претседателот и премиерот на...

Брнабиќ му честита на Путин: Вашите граѓани гледаат во вас вистински лидер

Српската премиерка, Ана Брнабиќ, му честита на Владимир Путин за победата на претседателските избори во Русија.

Таа ја истакна убедливата победа на Путин и рече дека резултатите говорат за широката поддршка...

18 март 2018

Протести во Њујорк - Македонија е грчка (ВИДЕО)

Илјадници грчки Американци пеат "Македонија Ксакусти" на протестот за употребата на името Македонија и историските тврдења на ПЈРМ во Њујорк.

17 март 2018

Во Албанија уапсени фалсификатори на пасоши и лични карти од странски земји

Албанската полиција уапсила 39 лица при разбивање на криминални групи кои незаконски испратиле околу 1.000 Албанци во Велика Британија, САД и Канада.

Шефот на полицијата, Арди Велиу, денеска изјави дека...

Поплави во Хрватска: Куќите под вода, жителите се евакуираат (ВИДЕО)

Високиот водостој на реките, по топењето на снегот предизвика елементарна непогода во Хрватска. На терен е ангажирана војската која прави насипи до патиштата и до населените места, каде е потребна итна евакуација...

Бакир Изетбеговиќ од денеска на чело на Претседателството на БиХ

Бошњачкиот член на Претседателството на БиХ, Бакир Изетбеговиќ го презема претседавањето со тимот на тричленото тело.По принцип на ротација Изетбеговиќ на таа позиција го замени хрватскиот член на Претседателството...

Пакети со марихуана во морето во Дубровник

Во морето пред градските ѕидини во Дубровник забележани се пакети полни со марихуана, објавија локалните медиуми.Според Дубровничкиот весник, пронајдено е поголемо количество марихуана, а полициската акција е во...