Балкан

23 септември 2017

Амбасада на САД во Косово: Бирачите бараат кандидати без дамки

Амбасадата на САД во Приштина изрази жалење поради одлуката на косовската Централна изборна комисија да го спроведе налогот на Врховниот суд за повторно потврдување на кандидатите, кои претходно беа...

22 септември 2017

Дачиќ: Косово во УНЕСКО? Ќе ја изгубат таа битка


Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека Косово секогаш ќе ја губи битката кога станува збор за приемот во УНЕСКО.

Туск иницира зајакнување на улогата на ЕУ во Западен Балкан

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск посочи дека зајакнувањето на улогата на ЕУ во регионот на Западен Балкан е еден од приоритетите на политиката на Унијата

Не престануваат тензиите меѓу мигрантите на грчките острови

Двајца ирански мигранти се хоспитализирани поради убоди со нож по расправија која синоќа се случила во прифатниот центар Суда на грчкиот остров Хиос

Хоџај: Единствено решение е Србија да го признае Косово

Вучиќ вчера изјави дека приоритет на Србија е политичко решение за косовското прашање, како и дека Белград нема да го признае Косово

ОБСЕ повика на плуралистичка и фер изборна кампања во Косово

Мисијата на ОБСЕ апелираше до сите учесници на локалните изборите во Косово да водат позитивна кампања без закани и заплашувања, и потсетува на клучните стандарди за слободни и фер избори

21 септември 2017

Се запали авион на аеродромот „Ататурк“ во Истанбул

Приватен авион се запали откако се излизга од пистата на аеродромот „Ататурк" во Истанбул, јавуваат турските медиуми.

Зајакнувањето на улогата на ЕУ во Западен Балкан е еден од приоритетите

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск посочи дека зајакнувањето на улогата на ЕУ во регионот на Западен Балкан е еден од приоритетите на политиката на Унијата. Туск најави дека во договор со бугарскиот...

Белград догодина ќе добие гробишта за домашни миленичиња

Првите гробишта за домашни миленичиња ќе бидат изградени следната година, а проектот ќе биде завршен во наредните неколку недели, наведе градоначалникот на Белград, Синиша Мали, после средбата со директорот на...

Косово ќе ја повлече кандидатурата за Интерпол, но има доволно гласови за прием во УНЕСКО

Косово нема доволен број гласови за членство во Интерпол па Приштина ќе изведе тактичко повлекување во договор со САД, рекол Пацоли за телевизијата а пренесе Коха диторе

Земјата е рамна плоча, ама тоа го кријат масоните!

Претставувањето на светот како сфера и претставувањето на милијарди планети и твезди во вселената ги обезвреднува луѓето, исто како што прави и теоријата на еволуција, смета младиот политичар

Косово има доволно гласови за прием во УНЕСКО

Првиот заменик на косовскиот премиер и министерз а надворешни работи Беџет Пацоли тврди дека Косово обезбедило доволно гласови за членство во УНЕСКО, но дека е потребно претходно да се донесат два закона кои се...

Косово има доволно гласови за прием во УНЕСКО

Првиот заменик на косовскиот премиер и министерз а надворешни работи Беџет Пацоли тврди дека Косово обезбедило доволно гласови за членство во УНЕСКО, но дека е потребно претходно да се донесат два закона кои се...

Апостолова: ЕУ нема да се откаже од двата услови за Косово

Европската унија со ниту една политичка одлука нема да се откаже од двата услова кои Приштина мора да ги исполни за да добие визна либерализација

САД се „остро против" референдумот на Курдите

Соединетите Американски Држави силно се спротивставуваат на планираниот референдум за независност на ирачките Курди и ги повикуваат нивните лидери да започнат преговори со Владата во Багдад