Балкан

16 јануари 2018

(ВИДЕО) Вучиќ: Убиството на Ивановиќ е тероризам, српските органи да учествуваат во истрагата

Убиството на Оливер Ивановиќ за Србија е терористички акт и во согласност со тоа и ќе се однесуваме, рече српскиот претседател Александар Вучиќ, по седницата на Советот за национална безбедност. Тој истакна дека на...

Се огласи сопругата на убиениот Оливер Ивановиќ, испрати порака до убијците

Милена Ивановиќ, сопруга на убиениот политичар Оливер Ивановиќ, се огласи денес по свирепото злосторство.

-Повторно ми го земаа, само сега нема да се врати, не можев да го сочувам, рекла Милена откако од...

Српски медиуми: Само два дена пред убиството на Ивановиќ, САД издадоа амалрмантно предупредување за Косово

Само два дена пред политичарот Оливер Ивановиќ да биде убиен пред канцелариите на неговата партија во Косовска Митровица, американскиот Стејт департмент ги преупреди своите државјани кои планираат да патуваат во...

Светските медиуми за убиството на Ивановиќ: Ќе се засилат тензиите

Светските медиуми ја пренесоа веста за убиството на лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ, со оценка дека овој напад најверојатно ќе предизвика етнички тензии на Косово.

По тој повод, српскиот...

ЕУ бара под итно да се најдат убијците на Ивановиќ

Европската унија (ЕУ) го осуди убиството на лидерот на партијата Граѓанска иницијатива „Србија, демократија, правда“ (СДП) Оливер Ивановиќ што се случи утринава во Косовска Митровица и очекува дека косовските...

Нови детали за убиството на Ивановиќ: Убијците пукале од зад грб, побегнале и го запалиле возилото

Напаѓачите во Оливер Ивановиќ пукале од зад грб и потоа побегнале со автомобил марка „opel astra" кој потоа го запалиле.

Во моментот кога е убиен, Ивановиќ бил пред влезот на просториите на партијата. Во...

Вучиќ го свика Советот за безбедност

Српската делегација во Брисел ги прекина преговорите со Косово и итно се враќа во Белград поради убиството на лидерот на граѓанската иницијатива СДП, Оливер Ивановиќ, кој им подлегна на повредите откако беше...

Детали за убиството Оливер Ивановиќ

Лидерот на Граѓанскта иницијатива „Србија, демократија, правда" Оливер Инавовиќ утрово околу 8:15 часот е убиен во Косовска Митровица.

Како што кажува...

Вучиќ закажал итна седница на Советот за национална безбедност поради убиството на Ивановиќ

Како што пишуваат српските медиуми, поради убиството на Оливер Ивановиќ, претседателот на Србија Алксандар Вучиќ во 12 часот денеска закажал итна седница на Советот за национална...

Сопругата на Оливер се онесвестила кога слушнала дека починал

Милена Ивановиќ, сопругата на Оливер Ивановиќ кој свирепо бил убиен денеска пред неговата канцеларија во Косовска Митровица пред операционата сала дознала дека нејзиниот сопруг починал...

Ликвидиран лидерот на српската партија, блокиран северниот дел на Косово

Лидерот на партијата „Србија, демократија, правда", Оливер Ивановиќ, е убиен утрово на Косовска Митровица, потврдиле извори на Радио-телевизија Србија (РСТ).

...

Убиен лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ

Убиен е лидерот на Граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ, откако утрово беше пукано во него пред неговата канцеларија во Косовска Митровица, пренесуваат РТК.

Според...

15 јануари 2018

Земјотрес во Грција, се тресеше Атина

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција.

Земјотресот бил почувствуван и во Атина.

Засега нема информации за повредени или причинета материјална штета.

...

Лажна дојава за бомба во бугарското претставништво во ЕУ

Заканата за бомба во бугарското постојано претставништво во Европската Унија во Брисел била лажна.

Претходно, бугарските медиуми објавија дека во рамки на институцијата во белгискиот главен град била извршена...

Протестите во Грција ескалираа со судири

Грчката полиција пушти солзавец кон демонстрантите пред параламентот во Атина кои се собраа по изгласувањето нов сет мерки за штедење, што ги пропишаа меѓународните доверители во замена за нови кредити.

...